Cupa Romaniei

CSM Alexandria - Farul 2-2 » Primul meci din grupele Cupei, prima supriză! Liderul din SuperLigă, ținut în șah de o echipă de Liga 3

Primul meci din grupele Cupei, prima supriză! Farul ținută în șah de o echipă de Liga 3. Foto: Farul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 18 octombrie 2022

Primul meci din grupele Cupei României a produs și prima surpriză. CSM Alexandria (echipă de Liga 3) și Farul, liderul Ligii 1, au remizat, scor 2-2, în grupa C.

Cu un prim „11” din care au lipsit titularii din meciurile de campionat, Farul a deschis scorul rapid, în minutul 8, prin Gabriel Torje. Ex-dinamovistul a înscris cu un șut de la aproximativ 6 metri de poartă, cu piciorul stâng.

Surprinzător, gazdele au egalat în minutul 35, prin Mihai Stancu, printr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri de poartă.

Cele două echipe s-au aflat la egalitate peste 20 de minute. Torje a reușit „dubla” în minutul 59, cu un șut la colțul lung, din interiorul careului mare.

Farul a mai ratat câteva ocazii bune, iar acest lucru a costat-o scump. În minutul 86, CSM Alexandria a dat lovitura și a egalat prin Florin Cioablă, golul fiind facilitat de o ieșire neinspirată pe centrare a lui Buzbuchi.

Câte un punct pentru fiecare echipă în grupa C, din care mai fac parte CSC Dumbrăvița, Rapid, U Cluj și CFR Cluj.

În celelalte partide din Grupa C se vor întâlni CSC Dumbrăvița - Rapid (18 octombrie, 18:15) și U Cluj - CFR Cluj (20 octombrie, 21:00).

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• Final de meci, 2-2.
  • min. 89: Robert Ion (Farul) lovește bara cu un șut de la aproximativ 14 metri de poartă.
  • min. 86: GOL CSM ALEXANDRIA! Florin Cioablă egalează cu o finalizare din câțiva metri. Neinspirat, Buzbuchi nu a reușit să prindă mingea centrată din banda stângă.
  • min. 80: Ocazie mare ratată de Farul prin Dumitrache, al cărui șut din apropierea porții este blocat de goalkeeperul gazdelor.
  • min. 59: GOL FARUL! Gabi Torje face dubla. Mijlocașul a primit o pasă la 12 metri și a șutat la colțul lung, pe jos
  • min. 57: Casap trage din lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poartă
  • min. 49: Casap are o intervenție excelentă. A respins în corner, de la 6 metri, din fața unui adversar
  • min. 46: Start în repriza a doua
  • min. 45: Pauză
  • min. 35: GOL ALEXANDRIA! Formația din Liga 3 egalează cu un supergol. Mihai Stancu a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, iar Buzbuchi nu a avut nicio reacție
  • min. 32: Robert Moldoveanu a marcat cu o lovitură de cap din 6 metri, Reușita a fost anulată, în mod corect, pentru ofsaid
  • min. 20: Farul controlează jocul, dar nu își mai creează ocazii importante.
  • min 8: Gol FARUL! Gabi Torje deschide scorul cu un șut din 6 metri. Enes Sali a avut o acțiune personală pe partea stângă și a centrat pe jos. De la marginea careului mic, Torje a reluat din prima, cu stângul
  • min. 1: A început meciul

CSM Alexandria - Farul. Echipe de start:

CSM Alexandria: Cristică - Nicola, Lupoaică, Ciocoteală, Georgescu - Voicu, Vlad, Stancu - Iakabfi, Jerdea, Neagu
Rezerve: Dohotariu, Sîrbu, Defta, Teodorescu, Ana, Dobrică, Chiriceanu, Cioabla
Antrenor: Ștefan Odoroabă

Farul: Buzbuchi - Mboko, Corinus, M. Popescu, Borza - Doukoure, Casap - Torje, Sali, R. Moldoveanu - Morar
Rezerve: Mușat, Artean, Sîrbu, Mitulețu, Iorga, Dumitrache, R. Ion, B. Lazăr, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi