Stranieri

Cadou de ziua lui » Interul lui Chivu a bătut Viktoria Plzen și s-a calificat în primăvara Youth League

Cristi Chivu/ foto Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 26 October 2022

Inter U19 a câștigat duelul cu Viktoria Plzen U19, scor 4-2, în grupele Youth League, chiar de ziua lui Cristi Chivu, antrenorul italienilor.

Chivu a sărbătorit împlinirea a 42 de ani cu o calificare în șaisprezecimile Youth League, cu etapă înaintea finalizării fazei grupelor. Inter este pe locul doi, cu 7 puncte, 3 peste Plzen, echipa de pe locul 3. Trupa lui Chivu are însă avantajul meciurilor directe (3-0 și 4-2). Barcelona e prima, cu 13 puncte, iar Bayern ultima, cu 3 puncte.

Cristi Chivu, calificare în șaisprezecimile Youth League cu Inter

Toate cele 4 goluri ale lui Inter Primavera au fost marcate de bulgarul Nikola Iliev. Atacantul a deschis scorul în minutul 23, api a reușit „dubla” 9 lungimi mai târziu.

Viktoria Plzen s-a aruncat în atac, dar Inter a lovit pe contraatac, prin același Iliev. Bulgarul a lovit și în minutul 77, iar Plzen a redus din diferență cu 5 minute înainte de final.

Inter U19, campiona Italiei din sezonul trecut, va reveni în competiție în februarie.