Petrolul câștigă cu noroc la Voluntari și o scoate pe FCSB din zona play-off-ului! Clasamentul ACUM

+11 Foto
Petrolul a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, în etapa #16 din Liga 1 și urcă, măcar temporar, pe loc de play-off.

Articol de Cristi Preda (foto), Iosif Popescu (video)  —  Saturday, 29 October 2022

Rață a ratat prima ocazie mare a partidei, trimițând mult peste din 6 metri ('7). Replica Petrolului nu doar că a venit imediat, dar a fost soldată și cu modificarea tabelei. Grozav l-a bătut pe Jesus Fernandez cu un șut fără preluare, plasat la colțul scurt ('10).

Petrolul pleacă cu toate punctele de la Voluntari

Ilfovenii au continuat să fie periculoși, dar Leitner a respins lovitura de cap semnată de Andres, în timp ce Damașcan, la aceeași fază, n-a cadrat o finalizare din câțiva metri ('30).

Govea, puțin peste transversală, a continuat să le dea emoții prahovenilor ('39), care au rezistat și la șutul imprecis trimis de Droppa în prelungirile primului act.

În prima parte, de la Petrolul a mai fost aproape de gol numai Irobiso, șut cu efect care a ocolit vinclul ('43).

Voluntari a început tare și repriza secundă, Huja și Meijers l-au salvat pe Leitner la ocaziile lui Florea și Rață ('50), în timp ce Nemec a trimis inexplicabil de slab cu capul din marginea careului mic ('63).

Pe final, Petrolul putea închide partida la „racheta” lui Seto care a lovit transversala ('66) sau la ocazia imensă a lui Grozav, care a bâlbâit un balon în preajma liniei porții ('70).

N-a fost să fie, cum n-a fost să fie deloc nici pentru Voluntarii, gazdele au trecut din nou pe lângă gol la o altă reluare cu capul, a lui Damașcan, cea din minutul 77. A trecut foarte aproape de stâlpul din stânga lui Leitner.

Clasamentul live din Liga 1

FINAL » FC Voluntari - Petrolul 0-1

>

FC Voluntari - Petrolul. Echipele de start

FC VOLUNTARI (3-4-3): Jesus Fernandez - Meleke, Armaș, Andres - Costin, Govea, Droppa, Aliji - Florea, Damașcan, Rață
REZERVE: M. Popa - Achim, Răduț, Merloi, Tavares, D. Andrei, Nemec, Marcelo, Munteanu
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

PETROLUL (3-4-3): Leitner - Mathaus, Meijers, Huja - Borța, Jair, Seto, Țicu - M. Bratu, Irobiso, G. Grozav
REZERVE: Moroz - Olaru, Cioiu, Cebotaru, Măzărache, Budescu, Velisar, Dumitriu, Pashov
ANTRENOR: Nicolae Constantin

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Valentin Avram; A2: Alexandru Cerei; VAR: Ovidiu Hațegan; AVAR: Adrian Vornicu