Liga 2

Oțelul - Gloria Buzău, egal în ultimul meci din etapa a 12-a din Liga 2 » Rezultatele înregistrate + Clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 01 noiembrie 2022

Oțelul - Gloria Buzău au remizat, 1-1, în  ultimul meci din etapa a 12-a din Liga 2.

Aflate în lupta pentru un loc de play-off, Oțelul și Gloria Buzău s-au anihiliat reciproc. După acest egal, trupa lui Dorinel Munteanu a urcat un loc și a ajuns la 22 de puncte. De partea cealaltă, elevii lui Adrian Mihalcea rămân pe 8, cu 19 puncte.

Clasamentul din Liga 2

S-AU JUCAT

Oțelul - Gloria Buzău 1-1

Oțelul: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, Panait - Cisotti, Neagu, Gorovei - Maxim, Cîrjan, Berisha
Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău: Stoian - Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu - Gaitan, Lopez - Blejdea, Sampaio, Munteanu - Boiciuc
Antrenor: Adrian Mihalcea

Bulgarul Milcho Angelov a rezolvat aproape de unul singur întâlnirea de pe stadionul „Tineretului”. Mai întâi, atacantul a țâșnit în spatele fundașilor adverși și a deschis scorul după o reluare din cădere.

În repriza secundă, același Angelov a risipit orice emoție în privința deznodământului, în urma unei reluări cu capul la centrarea din corner semnată de Dan Spătaru. Șaim a închis tabela pe final, cu o „dublă” izbutită în mai puțin de 5 minute.

FC Brașov - Dumbrăvița 4-0

FC Brașov: Micu – Marc, Fustar, Tud. Oltean, M. Burlacu, Spătaru, R. Lazăr, Diogo Izata, Dumbravă, Chică-Roșă, Angelov
Rezerve: D. Mutu – Kirilenko, Lascu, Negrean, Mbombo, Mitrov, Lambrinoc, Saim Tudor, Joao Amorim
Antrenor: Dan Alexa

Dumbrăvița: Trifon – Bura-Koț, Gîsă, C. Toma, Ghinescu, T. Bodri, I. Tănase, Andr. Olaru, Grancea, Paulevici, L. Bodri
Rezerve: Mikloș – Bain, Moțiu, Bickling, Curea, Grigoriu, Amariei, P. Simon, Dav. Popa
Antrenor: Cosmin Stan

FINAL. Viitorul Tg. Jiu - CSA Steaua 4-3