Și cu Balint tot la retrogradare » Petrolul o învinge pe UTA și își consolidează locul de play-off! Clasamentul ACUM

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 noiembrie 2022

Petrolul a învins-o pe UTA, scor 2-1, în runda cu numărul 17 din Liga 1. Ploieștenii își consolidează locul de play-off, iar arădenii rămân penultimii în clasament. Pe arena „Ilie Oană” au fost prezenți 7.066 de spectatori.

Revenirea lui Laszlo Balint pe bancă nu a produs șocul dorit de fanii arădeni. UTA a arătat rău și astăzi, fără șut pe poartă în primele 45 de minute. Nici Petrolul nu a rupt gura târgului în prima parte, dar a dat lovitura imediat după reluare.

Petrolul trece de UTA și stă confortabil în play-off

Arbitrul Marian Barbu a avut nevoie de VAR pentru a dicta o lovitură de la 11 metri, transformată de Jair în minutul 51. Balint a mutat, a forțat cu Ubbink și Keșeru, indezirabilii din mandatul lui Ilie Poenaru, dar golul a venit tot în poarta lui Iacob. Irobiso a trecut de portar și a trimis în poarta goală, în minutul 67.

Finalul a fost aprins de reușita norocoasă a lui Otele, după trei sferturi de oră. Singurul moment tensionat din restul partidei a fost eliminarea lui Irobiso, pentru un gest nesportiv, în prelungiri.

Clasamentul actualizat din Liga 1

Petrolul s-a apărat precis în final, a avut noroc la ultima fază, ajunge la 3 victorii consecutive, 26 de puncte, și își consolidează poziția de play-off. UTA rămâne penultima, cu doar 16 puncte obținute în 17 runde.

FINAL » Petrolul - UTA 2-1

Petrolul - UTA, echipele de start

Petrolul: Vâlceanu - Mathaus, Meijers, Huja - Borța, Seto, Jair, Țicu - Cioiu, Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner - Budescu, Pashov, N. Olaru, Velisar, M. Bratu, Cebotaru, Tucaliuc, L. Dumitriu
Antrenor: Nicolae Constantin

UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Chindriș, Hoxhallari, Abeid - P. Anton, Batha - Stahl, R. Pop, Otele - Postolachi
Rezerve: Balauru - Isac, Ubbink, Fl. Matei, Negoescu, Jobello, Keșeru, C. Maxim, Cibi
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești