Tenis

În sfârșit, o veste bună pentru Simona Halep » Cum va arăta TOP 10 WTA la finalul anului

Simona Halep (31 de ani, locul 10 WTA), aflată în plin scandal de dopaj, e sigură că va încheia anul în TOP 10.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 07 noiembrie 2022

• CONTEXTSimona Halep a picat un test anti-doping la US Open 2022
  • Halep a fost suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului, după ce a fost depistată cu o substanță interzisă la ediția US Open din acest an. Jucătoarea noastră a fost informată de testul pozitiv pe 7 octombrie.

Sezonul din tenis se apropie de final, iar specialistul Jose Morgado a creionat cum va arăta clasamentul la vârf în ierarhia WTA până la începutul lui 2023.

Ei bine, Simona Halep e sigură de locul 10. Există o singură necunoscută, în TOP 5, care depinde de rezultatul finalei Garcia - Sabalenka de la Turneul Campioanelor.

Simona Halep, mesaj pentru Mouratoglou și Holger Rune

Simona a avut un mesaj pentru Holger Rune (19 ani, 18 ATP), noul elev al lui Patrick Mouratoglou, după finala turneului de la Paris, dar și pentru antrenorul francez.

Danezul a câștigat Mastersul de la Paris, după ce l-a învins pe Novak Djokovic (35 de ani, 7 ATP), scor 3-6, 6-3, 7-5.

„Felicitări, Holger Rune! Mi-a plăcut să te urmăresc. Sunt mândră de antrenorul meu, Patrick Mouratoglou. O persoană specială”, a fost mesajul Simonei Halep.