Cupa Romaniei

Nicolo Napoli, debut cu victorie la a 9-a descălecare la FCU Craiova » Clasamentul ACUM în grupa A din Cupa României Betano

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 noiembrie 2022

FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, în runda secundă a grupei A din Cupa României. A fost primul meci de la revenirea lui Nicolo Napoli (60 de ani) pe banca tehnică.

A 9-a descălecare a lui Nicolo Napoli la echipa lui Adrian Mititelu a fost cu succes. Oltenii i-au luat tare pe cei de la FC Voluntari și au deschis scorul în minutul 7. Bahassa a deschis ideal jocul către George Ganea. Vârful venit de la Farul a fost altruist, a întors în centru, către Chițu, care a trimis în poarta rămasă goală.

FCU Craiova, victorie la revenirea lui Nicolo Napoli

Disputa a avut ritm și în continuare, frecvente momente cu garda jos. Trupa lui Liviu Ciobotariu a forțat în partea secundă. Gurău a intervenit excelent la șutul lui Merloi din minutul 58, a respins în bară, apoi a avut loc cel mai controversat moment.

FCU Craiova a egalat la bare, Jesus Fernandez atingând cu vârful degetelor lovitura liberă executată magistral de Iancu. Cele 8 minute de prelungiri nu au mai adus nimic semnificativ.

Situația la zi în grupa A din Cupa României Betano

FCU Craiova strânge 4 puncte în grupa A, iar în ultima rundă se deplasează pe terenul Petrolului. FC Voluntari rămâne cu 3 puncte și are un meci complicat în etapa finală, la Sf. Gheorghe, contra lui Sepsi.