Liga 2

Chiajna - CSA Steaua, decis de o gafă URIAȘĂ de arbitraj!

Chiajna - CSA Steaua 0-1, meci din runda #14 a Ligii 2, a fost decis de o eroare de arbitraj.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 11 noiembrie 2022

Debutul partidei a fost marcat de două cartonașe galbene acordate de Claudiu Marcu. „Centralul” din Constanța a considerat că Mihalcea ('6) și Chunchukov ('16) au simulat în careu, încercând să obțină penalty.

Concordia putea da lovitura înainte de pauză, când Codrea și Mustacă au ratat la aceeași fază ('41).

Viciere de rezultat la Chiajna - CSA Steaua

Până la urmă, Steaua avea să marcheze în repriza secundă. Golul din minutul 80 ar fi trebuit anulat însă, astfel că eroarea brigăzii conduse de Marcu a influențat decisiv rezultatul final al partidei.

Înainte să-l învingă pe Chesneau din apropiere, Chunchukov a preluat în mod evident mingea cu brațul stâng. Arbitrul ar fi trebuit să intervină și să-l sancționeze pentru henț pe atacantul bulgar al „militarilor”. N-a făcut-o.

O fază, în teorie, simplu de rezolvat cu VAR, tehnologie de care Liga 2 nu beneficiază.

Clasamentul actualizat din Liga 2

FINAL. Concordia Chiajna - CSA Steaua 0-1

Concordia Chiajna - CSA Steaua. Echipele de start

Concordia Chiajna: Chesneau – R. Simion, Palmeș, Maric, Bușu - Pațurcă, Codrea - Mustacă, Mihalcea, Burcea - Rusescu
Antrenor: Eugen Trică

CSA Steaua: Dincă - Oroian, Beța, Sabău, Ad. Ilie -  Drăghici, Enceanu, Bărbulescu, Ad. Popa - Chipirliu, Chunchukov
Rezerve: Iancu, Sima, Corbu, Calestru, Walace, D. Gheorghe, A. Trică, E. Pacionel, Bustea
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: Concordia (Chiajna)
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanța) / A1: Florian Vișan (Galați) / A2: Iulian Brînză (Botoșani)