Nationala

România U20, învinsă la Arad de Italia U20 » Ianis Stoica a marcat din penalty

+12 Foto
România U20 întâlnește ACUM Italia U20, într-un meci amical care se joacă la Arad. Partida a început la 21:00, e live pe GSP.ro și în direct la TV pe Digi Sport 1.

Articol de Bogdan Cioara (Arad)  —  joi, 17 noiembrie 2022

România U20 a pierdut amicalul cu Italia U20 disputat la Arad, scor 1-2.

Selecționata U20, pregătită de Daniel Pancu, are programate ultimele două meciuri din acest an în luna noiembrie. Ambele la Arad, în Elite League U20, competiție amicală. Al doilea e luni, 21 noiembrie, ora 20:00, cu Polonia U20. În primele jocuri, „tricolorii” au pierdut, 1-2 cu Cehia U20 și 0-1 cu Germania U20.

România U20, învinsă la Arad de Italia U20

Italienii au deschis scorul în minutul 34, când Fabbian a pus latul din careu în urma unei respingeri în față a lui Sava.

Oaspeții și-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde, execuție frumoasă semnată de Ambrosino, la colțul stâng, după ce s-a desprins de Ionuț Mitran.

Intrat după pauză pe teren, Ianis Stoica a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat. Insuficient însă pentru ca trupa lui Pancu să obțină măcar un rezultat de egalitate.

FINAL. România U20 - Italia U20 1-2

• Au marcat: I. Stoica '63 - pen. / Fabbian '34, Ambrosino '50
  • Aproximativ 1.500 de spectatori au asistat la meci.

ECHIPELE DE START

România U20: Sava - Mitran, Ignat, Ilie, Borza - Pandele, Mihai, Filip - Bratu, Cojocaru, Bani
Rezerve: Toroc, Oncescu - Buta, Rimovecz, Perianu, Andronache, Stoica, Amzăr, Ciuciulete, Pop, Mogoș, Radu
Selecționer: Daniel Pancu

Italia U20: Desplanches - Zanotti, Ghilardi, Fontanarosa, Giovane - Faticani, Fabbian, Ndour - Fazzini - Nasti, Ambrosino
Rezerve: Zacchi, Sassi - Mulazzi, Turicchia, Pieragnolo, Palombo, Fiumano, Duccio, Nergara, De Nipoti, Montevago, Cassabo, Satriano
Selecționer: Carmine Nunziata