Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Primul 0-0 de la Campionatul Mondial » Chemat la monitorul VAR, arbitrul a refuzat să acorde penalty în prelungiri

+20 Foto
Danemarca și Tunisia au oferit primul 0-0 al Campionatului Mondial din Qatar.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 22 November 2022

Danemarca - Tunisia, remiză albă la Campionatul Mondial

Danemarca are ca obiectiv calificarea în fazele superioare ale Campionatului Mondial, dar a ratat startul campaniei din Qatar, doar egal în fața Tunisiei, outsidera grupei D.

Tunisia a început mult mai bine partida, l-a pus de două ori în gardă pe Schmeichel și chiar a marcat, numai că reușita lui Jebali a fost anulată, corect, pe motiv de ofsaid ('23).

Deși danezii au mai echilibrat meciul până la pauză, tot naționala lui Jalel Kadri a fost mai periculoasă, iar același Jebali a fost aproape de gol în minutul 42, când a încercat să-l lobeze pe Schmeichel.

În repriza secundă, și Danemarca a avut un gol anulat, ofsaid mare înainte ca Olsen să-l învingă pe Dahmen ('55).

Danezii au continuat asediul într-o partidă care a scăzut în intensitate odată cu trecerea timpului. Eriksen și-a încercat norocul cu un șut în forță ('68), în timp ce Cornelius a trimis în bară din apropiere, în urma unui corner ('69).

Pe final, numai Danemarca a contat pe teren. În prelungiri, Meriah a atins mingea cu mâna în careu, „centralul” Arturo Ramos a fost chemat la margine pentru a revedea momentul, dar n-a acordat penalty, astfel că partida s-a încheiat fără goluri.

FOTO. Cele mai tari imagini din confruntarea Danemarca - Tunisia

Clasamentul grupei D de la Campionatul Mondial

FINAL. Danemarca - Tunisia 0-0

• Vezi AICI Live + Statistici!
  • Palmares Danemarca la Campionatul Mondial: „sferturi” (1998)
  • Palmares Tunisia: grupe (1978, 1998, 2002, 2006, 2018)

Informații-cheie despre Danemarca - Tunisia:

• Aissa Laidouni (25 de ani, mijlocaș central), fotbalist la FC Voluntari în perioada 2018-2020, a început partida ca titular în naționala Tunisiei. În prezent, Laidouni evoluează pentru maghiarii de la Ferencvaros.
  • Christian Eriksen (30 de ani) joacă pentru Danemarca la Campionatul Mondial la 528 de zile de la stop cardiacul suferit în timpul Euro 2020.

Danemarca - Tunisia. Echipele de start

Danemarca: Schmeichel - Andersen, Kjaer, Christensen - Kristensen, Hojbjerg, Delaney, Eriksen, Maehle - Olsen, Dolberg
Selecționer: Kasper Hjulmand

Tunisia: Dahmen - Talbi, Bronn, Meriah - Drager, Laidouni, Skhiri, Abdi - Slimane, Jebali, Msakni
Selecționer: Jalel Kadri

Stadion: „Education City Stadium”
Arbitru: César Arturo Ramos (Mexic)

VIDEO. Corespondență GSP din Qatar: La Mondiale în container. GSP a vizitat mini-orașul creat special de qatarezi