Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Un Modric pentru 3 decenii! Croatul a atins recordul uluitor înaintea lui Ronaldo

Un Modric pentru trei decenii.

Articol de Răzvan Luțac  —  miercuri, 23 noiembrie 2022

Luka Modric (37 de ani) a bifat un record special în partida Maroc și Croația, scor 0-0. E primul jucător din istorie care joacă la câte un Campionat European și un Campionat Mondial în trei decenii diferite, conform OPTA.

Sigur, recordul său va fi egalat de Cristiano Ronaldo. Însă țintarul i-a permis croatului să atingă primul borna.

• În anii 2000, la CM 2006 și Euro 2008;
  • În anii 2010, la Euro 2012, 2016 și la CM 2014 și 2018;
  • În anii 2020, la Euro 2020, ținut în 2021, și la CM 2022.

Maroc - Croația 0-0. Egal în primul meci din grupa F de la Campionatul Mondial

În rest, pe teren, singura ocazie mare a fost în prelungirile primei reprize. Când Vlasici, tras de juniorul familiei Amrabat, Sofyan, a apucat să devieze o minge spre poartă.

Goalkeeperul marocan a scos superb, mingea l-a atins în mână pe același Amrabat, însă argentinianul Rapallini a lăsat jocul liber.

În rest, a fost un nul evident, plictisitor pentru privitorul de rând. Al treilea 0-0 la acest Campionat Mondial.

VIDEO din Doha: marocanii au făcut show pe stadion și în oraș

Reporterii GSP trimiși la Doha prezintă în videoclipul de mai jos felul în care suporterii marocani au trăit meciul cu Croația, dar și cum au sărbătorit pe drum prezența la turneul final, cu multe cântece și voie bună.