Handbal

Dinamo, victorie impresionată în Liga Campionilor » Campioana României păstrează șanse de calificare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 24 noiembrie 2022

Dinamo a reușit o victorie importantă în etapa a 7-a din Liga Campionilor la handbal masculin, 32-27 cu Wisla Plock.

După o pauză de 3 săptămâni, Dinamo a revenit în Liga Campionilor, cu Wisla Plock. Campioana României era obligată să câștige partida pentru a rămâne cu șanse reale la calificarea în play-off-ul pentru sferturile de finală, iar elevii lui Xavi Pascual au reușit un meci excelent.

Dinamo, victorie în Liga Campionilor

La casele de pariuri Dinamo era favorită, cu o cotă de 1.70 la victorie, iar campioana României și-a respectat statutul.  Dinamoviștii au început tare meciul. După ce polonezii au deschis scorul, Dinamo s-a aflat în permanență în avantaj, cea mai mare diferență fiind de 3 goluri: 12-9. La pauză, Dinamo a intrat cu un avantaj de doar un gol, 15-14.

În a doua parte, tot Dinamo a jucat mai bine. A condus și la 4 goluri diferență, 21-17, iar pe final s-a distanțat și a obținut o victorie categorică, 32-27.

După 7 etape, Dinamo este pe locul 5, care duce în optimi, cu 7 puncte. Următorul meci va fi pe 1 decembrie, tot cu Wisla Plock.