Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Iran o învinge dramatic pe Țara Galilor, în prelungiri! Trimișii GSP în Qatar au fost prezenți pe stadion și au transmis cele mai importante informații

+15 Foto
Țara Galilor - Iran, live de la 12:00

Articol de Andrei Crăiţoiu, Dan Udrea  —  vineri, 25 noiembrie 2022

Iran a învins-o pe Țara Galilor, scor 2-0, în etapa #2 a grupelor Campionatului Mondial. Golurile au venit în prelungiri, după minutul 90+8!

• Dan Udrea și Andrei Crăițoiu, trimișii GSP la Campionatul Mondial din Qatar, au fost prezenți pe stadionul Al Rayyan, de unde au transmis cele mai importante informații
  • Țara Galilor și Iran fac parte din grupa B, alături de Anglia și SUA
  • În prima etapă, Țara Galilor a remizat cu SUA, 1-1, în timp ce Iran a pierdut cu Anglia, 2-6

Iran, victorie dramatică, în prelungiri, cu Țara Galilor!

Prima repriză a fost săracă în faze de poartă, Nico Williams - șut peste ('3) - și Moore - reluare modestă din 6 metri ('12) - au semnat principalele ocazii de gol.

Iran a înscris în minutul 16, dar Gholizadeh a fost surprins în ofsaid.

Naționala lui Carlos Queiroz a început tare repriza secundă, când a fost, de altfel, echipa mai bună. Azmoun și Gholizadeh au lovit bara în decurs de 30 de secunde ('52). Apoi, Ezatolahi ('73) și Davies ('83) și-au mai încercat norocul cu șuturi de la distanță.

Echilibrul s-a rupt în minutul 84: Taremi scăpa spre poarta galezilor și a fost faultat violent de portarul Hennessey, care, după intervenția VAR, a fost eliminat. Selecționerul Robert Page l-a scos pe Ramsey și l-a introdus pe Danny Ward, goalkeeperul de 29 de ani de la Leicester.

În superioritate numerică, Iranul i-a năucit pe galezi: Cheshmi și Rezaeian au marcat în minutele 90+8 și 90+11!

3 minute din prelungirinu s-au putut vedea pe TVR, după o problemă tehnică

Clasamentul în grupa B de la Campionatul Mondial

FINAL. Țara Galilor - Iran 0-2

Ce transmit reporterii GSP de la stadion:

• Suporterii Iranului au oferit momente emoționante la startul meciului. Momentul imnului a generat reacții sensibile în tribune, moartea Mahsei Amini tulburându-i în continuare pe iranieni.
  • Aproximativ 35.000 de fani asistă live la partidă, iranienii sunt de două ori mai mulți.
  • Este extrem de cald în Qatar, 32 de grade, în stadion a fost pornit deja aerul condiționat.
Înainte de Țara Galilor - Iran a apărut curcubeul pe care nici FIFA nu-l poate interzice :)

Țara Galilor - Iran. Echipele de start

Țara Galilor: Hennessey - Mepham, Rodon, Davies - Roberts, Ampadu, Ramsey, Williams - Bale, Moore, Wilson
Antrenor: Robert Paige

Iran: H. Hosseini - Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi - Gholizadeh, Noorollahi, Ezatolahi, Hajsafi - Azmoun, Taremi
Antrenor: Carlos Queiroz

Stadion: Al Rayyan
Arbitru: Mario Escobar (Guatemala)