Liga 2

Liga 2, etapa #15 » Șelimbăr, victorie în prelungiri cu Csikszereda în ultimul meci al rundei » Clasamentul actualizat

Articol de Andrei Petrescu  —  luni, 28 noiembrie 2022

Etapa #15 din Liga 2. Șelimbăr a câștigat cu Csikszereda, 2-1, în ultimul meci al rundei. Octavian Ursu a reușit „dubla” în minutul 90+5. Toate rezultatele etapei + clasamentul, mai jos.

Oțelul Galați s-a impus pe terenul Ripensiei Timișoara, scor 1-0. Ziua a fost încheiată de eșecul liderului CSA Steaua, 0-1 contra și FC Brașov, chiar în Ghencea.

FINAL. Csikszereda - CSC Șelimbăr 1-2

Echipele de start:

FK Csikszereda: Gyenge - R. Takacs, Kelemen (cpt.), Apro, Vita - Panos, L. Kovacs - Gal-Andrezly, Jebari, El Sawy – Jelena
Antrenor: Francisc Dican

CSC Șelimbăr: Silveanu - Monea , Dandea (cpt.), R. Crișan, Riza - Al. Luca, Cărăruș - Buzan, Mir. Manole, Ciocâlteu - Gele
Antrenor: Claudiu Niculescu

FINAL » CSA Steaua - FC Brașov 0-1

Dan Alexa a încins atmosfera înaintea deplasării din Ghencea, dar a privit meciul din tribune, suspendat. Nici ultrașii „militari” nu au fost prea războinici, sub 1.000 de persoane pe stadion.

Oprița a început meciul fără o serie de oameni de bază, inclusiv golgeterul Bogdan Chipirliu, iar jocul a suferit. Prima repriză a fost una anostă, fără vreo ocazie reală.

Chică-Roșă a stabilit destinația punctelor în minutul 67, cu un șut încântător, de la peste 30 de metri. Atacantul brașovenilor a preluat mingea în banda stânga, a depășit un adversar și a tras cu efect exterior. Finalul le-a aparținut tot elevilor lui Alexa, alta două șanse importante ratate.

Steaua rămâne lider în Liga 2, iar FC Brașov se apropie la doar două puncte de zona play-off-ului.

CSA Steaua: H. Iancu - Drăghici, Beța, Sabău, Ad. Ilie - Ad. Popa, Enceanu, Bărbulescu, Bodișteanu - Chunchukov, A. Trică
Rezerve: D. Dincă - Al. Sima, Mihăescu, Oroian, Balgiu, E. Pacionel, Raicu, Bustea, Șt. Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

FC Brașov: S. Micu - M. Burlacu, Fuștar, A. Marc - Lascu, Spătaru, N. De Amorim Izata, Oltean - Chică-Roșă, Angelov
Rezerve: Mikulic - Șaim Tudor, T. Cociș, Dumbravă, Leonte, Lambrinoc, V. Constantin, I. Jovanovic, Mitrov
Antrenor: Dan Alexa (suspendat)

FINAL: Ripensia - Oțelul Galați 0-1

Oțelul Galați s-a impus pe terenul Ripensiei Timișoara, scor 1-0, în runda cu numărul 15 din Liga 2. Elevii lui Dorinel Munteanu au început bine partida. Gorovei a lovit transversala în minutul 4, cu un șut violent de la marginea careului.

În minutul 14, Ionuț Neagu, căpitanul gălățenilor a marcat unicul gol al partidei. Mijlocașul defensiv a șutat de la marginea careului, iar Vlădun a deviat decisiv balonul, fără șansă pentru portarul Dobre. În minutul 18, Gavra a ratat o șansă imensă pentru gazde. Scăpat unu la unu cu Dur-Bozoancă, acesta a trimis direct în portar, din poziție ideală.

În partea a doua, tot Oțelul a fost mai periculoasă, același Neagu lovind transversala în minutul 64, din lovitură liberă. Oțelul s-a impus astfel pe terenul Ripensiei și a urcat pe poziția a patra în clasamentul eșalonului secund.

Echipe de start:

Ripensia Timișoara: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Fridrich, Lalic, Gladun – Stoi, Tud. Călin – Sofran, Zimța, Dav. Ciurel – Gavra
Antrenor: Roberto Ivan

Oțelul Galați: Dur Bozoancă – Farcaș, Yabre, Azinovic, D. Panait – Cisotti, I. Neagu, Jardan – Laur. Maxim, Berisha, Gorovei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Unirea Slobozia - Unirea Dej 1-1

Unirea Slobozia: Contra – Ibrian, I. Dinu, Gab. Lazăr, C-tin. Toma – Coadă, Prejemerean – Boțogan, Silaghi, Afalna – Cip. Rus
Antrenor: Constantin Enache

Unirea Dej: Răilean – Roș, D. Pop, Kereki, Dav. Maftei -  Cătinean, Ad. Pop, Al. Militaru -  Cocian, Al. Pop, Blaj
Antrenor: Dragoș Militaru

Unirea Slobozia și Unirea Dej au oferit o partidă echilibrată în Ialomița. Atacantul gazdelor, Ciprian Rus, a semnat prima ocazie a partidei chiar în rpimul minut al meciului. Acesta a scăpat singur cu Răileanu, însă a trimis pe lângă poartă, din poziție ideală.

În minutul 33, Unirea Dej a obținut un penalty, după ce Mario Contra l-a faultat pe Florin Blaj, în interiorul careului. Alexandru Pop a transformat lovitura de pedeapsă și a ajuns la reușita cu numărul 5 în actuala stagiune de Liga 2.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 61, prin Christo Bolohan, care a reluat din mijlocul careului o centrare venită de la Constantin Toma.

S-a încheiat astfel 1-1. Unirea Slobozia rămâne pe locul secund al clasamentului, cu 29 de puncte. Unirea Dej ocupă poziția a treia a clasamentului, cu 26 de puncte.

FINAL: CSC Dumbrăvița - Unirea Constanța 2-0

CSC Dumbrăvița: Trifon - Bodri, Gîsă, Zurbagiu, Ghinescu, Amariei - Martinov, Tănase, Curea - Paulevici, Simon
Antrenor: Cosmin Stan

Unirea Constanța: Udrea - Arnold, Cireșoiu, Cană, Șuteu - Pandele, Ciuciulete - Mala, Niță, R. Tudor - Chirițoiu
Antrenor: Dacian Nastai

FINAL: CSM Slatina - Poli Timișoara 0-0

CSM Slatina: I. Pop – Gherghe, Leață, M. Șerban, Dav. Oprescu - Alexandre Oliveira, Palade, Sălcianu - Pisăru, Mitran, Trașcu
Antrenor: Daniel Oprescu

Poli Timișoara: Isvoranu – D. Radu, Germinio, Karatasios, Taub - Tsvetkov, Bîrnoi - Ignea, Bakoș, D. Benzar -Celani
Antrenor: Octavian Benga

FINAL: Metaloglobus - Progresul Spartac 3-0

Metaloglobus: Gavrilaș – Caramalău, Chatziterzoglou, Chiorean, Al. Gheorghe, Goge - Huiban, Liș, Sin - Andr. Sava, Zukanovic
Antrenor: Eusebiu Tudor

Progresul Spartac: Ciontoș – Parfeon, Leafu, Eug. Lixandru, Purice -  I. Costea, Andr. Grigore, Mih. Șandru -  Sil. Matei, Visic, Florică
Antrenor: Andrei Erimia

FINAL: Minaur Baia Mare - ACS Viitorul Tg. Jiu 1-2

Minaur Baia Mare: Al. Costache – Ct. Alexe, Neacșu, Mondragon, Dav. Simion -  D. Matei, Donca, Gneba - Chitaș, Chinde, Cip. Stanciu
Antrenor: Mihai Iosif

Viitorul Pandurii: Krupenschi – Dănescu, Ad. Stoian, Rogac, Băican - Brînzan, Țegle, Răsdan -  Dodoi, Vl. Toma, Cl. Dragu
Antrenor: Florin Stîngă

Poli Iași - Dinamo

VINERI

FINAL » Gloria Buzău - Concordia Chiajna 0-1

Pauza competițională nu le-a prins bine buzoienilor. Gloria venea după două victorii consecutive, iar sub comanda lui Adrian Mihalcea prestase un fotbal extrem de atractiv. Astăzi, în fața Concordiei, a fost de nerecunoscut.

Într-o atmosferă dezolantă, doar câteva sute de suporteri, și pe un gazon prost, Chiajna a marcat unicul gol în minutul 24, când Alexandru Stănică a reluat din 6 metri, cu latul, după un corner.

Partea secundă a fost secvențe hilare. Oaspeții au tras de timp prin toate mijloacele posibile și a avut noroc în al patrulea minut al prelungirilor, când portarul Chudy a respins miraculos, din vinclu, o lovitură de cap.

Gloria Buzău rămâne pentru moment pe locul 6, dar poate să cadă în afara play-off-ului dacă Oțelul nu pierde în deplasarea de la Ripensia. Concordia ajunge la 20 de puncte.

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu - Honciu, Gaitan - Neicuțescu, R. Matiș, V. Munteanu - Boiciuc
Rezerve: Wynney, S. Pîrvulescu, C. Ciobanu, D. Burlacu, Vîrtej, A. Munteanu, Dudu, Uțiu, D. Lazăr
Antrenor: Adrian Mihalcea

Concordia Chiajna: Chudy – Călințaru, Stănică, Maric, Bușu - Codrea, Pațurcă - Cierpka, M. Constantinescu, Burcea - Rusescu
Rezerve: Stanciu, L. Alexandrescu, E. Oancea, Ghimfuș, Vl. Mihalcea, Mustacă, A. Voicu, A. Voinea, Ndiaye
Antrenor: Eugen Trică