Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Primul cartonaș roșu de la Campionatul Mondial: fault violent în Țara Galilor - Iran!

Wayne Robert Hennessey, 35 de ani, portarul Țării Galilor, e primul jucător eliminat de la Campionatul Mondial 2022. După intervenția VAR, a văzut „roșu” direct în partida cu Iran (0-2).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 25 noiembrie 2022

În minutul 84, la 0-0, Taremi a primit o pasă lungă, în spatele apărării galeze. Hennessey a ieșit dintre buturi, sperând să ajungă primul la minge, dar s-a păcălit.

Atacantul lui Porto l-a driblat, iar Wayne a comis un fault violent: și-a lovit adversarul cu genunchiul în piept.

Țara Galilor - Iran 0-2 » Wayne Hennessey, primul „roșu” de la Campionatul Mondial

Inițial, „centralul” Mario Escobar i-a arătat doar „galben” lui Hennessey, decizie pe care a corectat-o după ce a revăzut momentul la monitorul VAR.

În superioritate numerică, Iranul i-a năucit pe galezi: Cheshmi și Rezaeian au marcat în minutele 90+8 și 90+11!

Clasamentul în grupa B de la Campionatul Mondial

Omar Govea, despre Cupa Mondială: „Nu există echipe care să nu fie competitive, sunt foarte multe surprize” + ce crede despre Argentina - Mexic