CS Universitatea Craiova a condus aproape tot meciul, dar a comis-o pe final! Doar egal cu Chindia, după un final dramatic

+5 Foto
Chindia - CSU Craiova/ foto: Facebook @Universitatea Craiova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 29 November 2022

Chindia și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, într-un meci restant din etapa #6 din Superliga. Echipa din Târgoviște a egalat în minutul 90, prin Daniel Popa, după ce Screciu de la oaspeți fusese eliminat.

În fața a aproximativ 1700 de fani pe „Ilie Oană”, Craiova a deschis scorul în minutul 13. Alexandru Crețu a marcat cu o lovitură plasată de cap, după centrarea lui Vătăjelu. Opt minute mai târziu, mijlocașul a trimis un șut periculos cu stângul, puțin pe lângă poartă.

Popadiuc a fost aproape de egalare înainte de pauză. A șutat la colțul scurt din lovitură liberă, puțin alături.

CSU a continuat să fie periculoasă prin jucătorii defensivi. Papp a trimis în plasa laterală, din careu, după o centare din dreapta. Ivan Martici a trecut și el pe lângă gol. A primit o pasă lobată, a preluat bine, dar nu l-a putut învinge pe portarul Căbuz.

VIDEO. Screciu vede două cartonașe galbene într-un minut

>

Echipa lui Mirel Rădoi a dat cu piciorul victoriei pe final. Mai întâi, căpitanul Screciu a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în două minute ('68 și '69). El ratează derby-ul orgoliilor din Bănie, CSU Craiova - FCU Craiova, disputat pe 3 decembrie, de la ora 19:00.

Apoi, Chindia s-a aruncat în atac și a marcat. Daniel Popa a reușit să egaleze în minutul 90, voleu de la 11 metri, în urma unei centrări venite de la Popadiuc.

Clasamentul din Superliga

După acest rezultat, Craiova a rămas pe 4, cu 32 de puncte, iar Chidnia este pe locul 9, cu 21 de puncte.

FINAL. Chindia - CSU Craiova 1-1

+5 Foto

Chindia - Universitatea Craiova, echipe de start

Chindia (4-2-3-1): 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 88. Ioniță - 66. Akhamatov, 4. Passaglia - 80. Dumitrașcu, 59. Popadiuc, 10. Neguț, - 19. D. Popa
Rezerve: Eșanu, Ndom, Mihaiu, Jipa, Șerban, Grubac, Vorobjovas, Cooper, Cherchez
Absenți: C. Dinu, Boldor (accidentați)
Antrenor: Anton Petrea

Universitatea Craiova (3-5-2): 1. Lazar - 2. Papp, 25. Găman, 6. Screciu - 27. Martici, 16. Nistor, 4. Al. Crețu, 23. Căpățână, 5. Vătăjelu - 17. Rivaldinho, 7. Cîmpanu
Rezerve:  21. Popescu, 32. Benga, 34 Silva, 8. Mateiu, 14. Ed. Florescu, 24. Roguljici, 25, 37 Danciu, 36. Melniciuc, 9. A. Ivan
Absenți: Mitrea, Baiaram (suspendați), Bancu (accidentat)
Antrenor: Mirel Rădoi

• Dintre cei 4 jucători excluși din lot de Rădoi pe 12 noiembrie, doar Ivan este pe bancă. Hanca (răcit), Markovici și Vînă nu sunt în lot.
  • Multe absențe pentru Universitatea Craiova.. Arlauskis nu este în lot, Mitrea și Baiaram sunt suspendați, iar Bancu este accidentat. Nici Koljici nu este în lot

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica - Ilfov), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel - Argeş), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti - Bucureşti) Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti) Arbitru AVAR: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti)