Cum a comis-o căpitanul lui Rădoi contra Chindiei + Verdictul lui Crăciunescu spulberă orice dubii

Vladimir Screciu/ foto Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 noiembrie 2022

CSU Craiova - Chindia 1-1. Vladimir Screciu, căpitanul de la Universității, a fost eliminat în minutul 69, la 1-0 pentru olteni, în meciul de pe „Ilie Oană”.

Fundașul central a văzut două galbene într-un minut, după două faulturi la distanță mare de propria poartă.

VIDEO. Superliga. Vladimir Screciu încasează două cartonașe galbene într-un minut în Chindia - CSU Craiova 1-1

>

Mai întâi, în minutul 68, l-a ținut pe Neguț la mijlocul terenului. Arbitrul Coza era aflat la câțiva metri de poartă și nu a ezitat să arate cartonașul galben.

Apoi, un minut mai târziu, a comis un fault dur din spate la aproximativ 30 de metri de poarta lui Lazar. Tot Neguț a fost jucătorul Chindiei faultat de Screciu. Coza nu a stat pe gânduri nici la a doua fază și i-a arătat al doilea galben căpitanului Craiovei.

Oltenii erau în avantaj, 1-0, însă au încasat un gol în ultimul minut, iar trupa lui Rădoi a ratat victoria.

Screciu ratează astfel derby-ul Olteniei cu FCU Craiova, programat sâmbătă, de la ora 19:00, în etapa #19 din Superliga.

Vătăjelu contestă decizia de eliminare a lui Screciu, dar Crăciunescu spulberă orice dubii

Bogdan Vătăjelu consideră că eliminarea lui Screciu nu a fost dictată corect și l-a acuzat pe arbitrul Ionuț Coza.

„Cred că s-a cam pripit arbitrul la cele două galbene. Cei care nu sunt experimentați cedează la presiune. A fost fault la jumătatea terenului, al doilea a fost la 30 de metri. Nu poți să dai. Cred că a fost nemeritat”, a spus Vătăjelu la Digi Sport..

Galbene indiscutabille. Primul fault la centrul terenului apoi la 30 de metri de poartă. El a fost între galben și roșu la a doua fază

- Verdictul lui Ion Crăciunescu, fost arbitru, la emisiunea „Fotbal Club”