Liga 2

Rezultate finale + clasament în Liga 2 » Dinamo a câștigat la Brașov și s-a apropiat la două puncte de play-off

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  Saturday, 03 December 2022

Etapa #16 din Liga 2. Dinamo a câștigat cu FC Brașov, scor 2-0, în ultimul meci al rundei. Alte șapte meciuri s-au jucat de la ora 11:00. Toate rezultatele + clasamentul, mai jos.

Dinamo a început bine meciul de la Brașov și a deschis scorul din minutul 15, prin Buhăescu. El a transformat fără emoții un penalty scos de Iulian Roșu. Brașovenii au încercat să echilibreze meciul, i-au împins pe elevii lui Burcă în propriul teren, dar nu au fost periculoși.

Tot Dinamo a marcat, de această dată prin Iulian Roșu, în minutul 63. Mijlocașul a trimis plasat, aproape de vinclu, de la 16 metri. Finalul a fost liniștit pentru „câini”, care au câștigat și s-au apropiat la două puncte de play-off.

+23 Foto
FC Brașov - Dinamo 0-2 // FOTO: Bogdan Bălaş

Clasament Liga 2

Două surprize azi în Liga 2

Poli Iași s-a impus, la Clinceni, cu Unirea Constanța (2-1) și a urcat pe locul 2 în clasamentul Ligii 2, la egalitate cu Oțelul Galați. Ieșenii au golaveraj mai bun.

Poli Timișoara a reușit o surpriză uriașă și a câștigat cu Csikszereda, scor 2-1. Înaintea etapei, timișorenii aveau doar o victorie în acest sezon.

Un alt rezultat nescontat a fost și Șelimbăr - Dumbrăvița, scor 0-3. Victoria oaspeților a venit după golurile lui  Simon ('17, '63) și Martinov ('90). După acest succes categoric, Dumbrăvița a urcat pe locul 14, cu 19 puncte. Claudiu Niculescu, antrenorul lui Șelimbăr, este la prima înfrângere pe banca noii echipe.

TOATE REZULTATELE ETAPEI 16 DIN LIGA 2:

FINAL. FC Brașov - Dinamo 0-2

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

Final de meci
Min. 63: Gol Dinamo. Iulian Roșu marchează un gol superb. Șut plasat cu stângul, de la 16 metri
Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză
Min. 40: Brașov a împins-o pe Dinamo în propriul careu, dar nu s-a apropiat periculos de poarta lui Oncescu
Min. 15: Gol Dinamo. Buhăescu deschide scorul din penalty, execuție fără emoții în stanga
Min. 10: Dinamo are inițiativa, dar fără ocazii
Min. 1: A început meciul

Echipele de start:

FC Brașov: Micu - Mitrov, Fustar, Dumbravă, Izata - Lazăr, Spătaru, Dumbravă, Lascu - Angelov, Chica-Roșca
Antrenor: Dan Alexa

Dinamo: Oncescu - Moura, Giafer, Patriche, Amzăr - Bena, N. Roșu, I. Roșu - Iglesias, Al. Pop, Buhăescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

FINAL. Unirea Constanța - Poli Iași, 1-2

Unirea Constanța: Udrea - Arnold, Al. Enache, Cană, C. Tudose - Pandele, Ciuciulete - Ad. Niță, R. Tudor, Malama - Chirițoiu
Antrenor: John Ene

Poli Iași: Brînză – Martac, Tincu, Fl. Plămadă, Finica, Vașvari, Telcean, A. Roman, Ant. Dumitru, Harrison, Hlistei
Antrenor: Leontin Grozavu

FINAL. Șelimbăr - Dumbrăvița, 0-3

Șelimbăr: Silveanu – Monea, R. Crișan, Dandea (cpt.), Riza, Al. Luca, Cărăruș, Buzan, Oct. Ursu, Cîrstean, Ciocâlteu
Antrenor: Claudiu Niculescu

Dumbrăvița: Trifon – Martinov, Moțiu, Paulevici, Gîsă, Curea, P. Simon, Ghinescu, Zurbagiu, Bura-Koț, I. Tănase
Antrenor: Cosmin Stan

FINAL. Poli Timișoara - Csikszereda, 2-1

Poli Timișoara: Isvoranu – Mada, Bocșan, Karatasios, Taub, Tsvetkov, D. Radu, Sil. Pană, Ignea, Bîrnoi, Celani
Antrenor: Octavian Benga

Csikszereda: Karacsony – Csiszer, Kelemen, Nemanic, P. Pîrvulescu, Csuros, El Sawy, L. Kovacs, Gal-Andrezly, Stancic, Ivanovici
Antrenor: Csaba Laszlo

FINAL. Progresul Spartac - Slatina, 1-1

Progresul Spartac: Ciontoș – Vl. Alexandrescu, Leafu, Parfeon, Eug. Lixandru, Sil. Matei, Florică, I. Costea, Ohaci, I. Tudorache, M. Andrei
Antrenor: Andrei Erimia

CSM Slatina: I. Pop – Mitran, Sălcianu, Gherghe, Pisăru – D. Toma, Trașcu – Dav. Oprescu, Alexandre Oliveira, Leață – L. Nițu
Antrenor: Daniel Oprescu

FINAL. Oțelul Galați - Metaloglobus, 3-0

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Azinovic, D. Panait, J. Cisotti, Jardan, I. Neagu, Laur. Maxim, Berisha, Gorovei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Metaloglobus: Gavrilaș – Goge, Zakir, Caramalău, Chatziterzoglou, Andr. Sava, Liș, Chirean, Al. Gheorghe, Huiban, Zukanovic
Antrenor: Eusebiu Tudor

FINAL. Viitorul Tg. Jiu - Ripensia, 3-1

Viitorul Tg. Jiu: Krupenschi – Chelariu, Ad. Stoian, Rogac, Băican, Răsdan, Țegle, P. Mitrică, Godja, Dodoi, Cl. Dragu
Antrenor: Florin Stîngă

Ripensia: Șt. Dobre – Zamfirescu, Lalic, Vidrăsan, Mogoș, Piftor, Fridrich, Andr. Macrițchii, Gavra, Stoi, Mihart
Antrenor: Roberto Ivan

FINAL. Unirea Dej - Minaur, 1-1

• Click AICI pentru statistici
  • V. Chinde (Minaur) a luat cartonașul roșu în min. 3. Și D. Pop (Unirea Dej) a fost eliminat, în minutul 90+4
  • A marcat: C. Chira ('49) / R. Ciocan ('11)

Unirea Dej: Railean – Gîț, Kereki, D. Pop, Buta, Burdeț, Cătinean, Chira, Fulga, Al. Pop, Cocian
Antrenor: Dragoș Militaru

Minaur: Al. Costache – Ct. Alexe, Mondragon, R. Lazăr, Ius. Neacșu, Dav. Dimion, Donca, Ciocan, Raph. Stănescu, Chinde, Muacir
Antrenor: Mihai Iosif

FINAL. Concordia Chiajna - Unirea Slobozia 1-0

CSA Steaua, pas greșit cu FC Buzău, în primul meci al rundei

Roș-albaștrii nu-și revin după eșecul cu FC Brașov din week-end. Trupa lui Daniel Oprița a făcut o nouă partidă modestă și a remizat pe teren propriu cu FC Buzău. Oaspeții au deschis scorul după doar trei minute, prin Boiciuc, într-un meci la care au asistat puțin peste 150 de spectatori. Steaua a alergat după egalare, care a venit în cele din urmă în minutul 53, grație reușitei lui Bărbulescu. Fotbalul s-a „diluat” din acel moment, ocaziile importante au lipsit, iar cele două echipe s-au mulțumit doar cu un punct.

CSA Steaua - FC Buzău 1-1

VIDEO. Atmosferă dezolantă în Ghencea

>

Atmosfera din Ghencea e dezolantă. Cu o oră înainte meci, erau numai 100 de spectatori

ECHIPELE DE START

CSA Steaua: 1. Dincă - 70. Corbu, 4. Beța, 17. Oroian, 13. Ad.Ilie - 11. Ad. Popa, 8. Bărbulescu, 10. Enceanu, 42. Balgiu - 19. Drăghici, 23. Chunchukov
Rezerve: 22. Iancu - 98. Sabău, 6. Mihăescu, 9. Pacionel, 15. Sima, 99. Trică, 79. Bodișteanu, 30. Bustea, 90. D. Gheorghe
Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău: 12. Stoian - 21. Oteliță, 4. Witkorski, 17. Marku, 5. Sălceanu - 70. Sampaio, 10. Honciu, 14. Lopez, 24. Lazăr - 9. Boiciuc, 20. V. Munteanu
Rezerve: 13. Boison - 23. Trebotic, 19. Burlacu, 11. Pârvulescu, 6. Vârtej, 7. Ciobanu, 18. Blejdea, 22. Al.Munteanu, 16. Uțiu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: Steaua (Bucureşti)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Dumitrache Stefan (Palanca), A2: Tudor Razvan Claudiu (Craiova)