Handbal

CSM București, revenire de senzație în fața maghiarelor de la Ferencvaros » Cristina Neagu a fost imperială!

CSM București și Ferencvaros se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în runda cu numărul 7 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 04 decembrie 2022

CSM București a învins-o pe Ferencvaros, scor 30-24, în runda cu numărul 8 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Al doilea episod al confruntării româno-maghiare din acest week-end a avut loc în Sala Polivalentă din Capitală. CSM București a răzbunat eșecul la limită suferit ieri de Rapid, 30-32 la Gyor.

CSM București, revenire senzațională în meciul cu Ferencvaros

Elevele lui Adrian Vasile și-au găsit greu ritmul astăzi, un singur gol marcat în primele 11 minute. Cristina Neagu a luat jocul pe cont propriu, dar insuficient pentru prima repriză. Ferencvaros a intrat cu avantaj la vestiare, scor 11-10.

Partea secundă a fost absolut magnifică pentru CSM. Cristina Neagu a înscris din toate pozițiile, extremele au fost găsite tot mai des, iar încrederea maghiarelor s-a risipit. Davidsen a scos și ea câteva mingi dificile, iar „tigroaicele” s-au desprins treptat, într-o atmosferă superbă creată în Polivalenta din Capitală.

Cea mai bună marcatoare a lui CSM București a fost Cristina Neagu, cu 13 reușite. Au mai contribuit la victorie: Omoregie (6), Pintea (5), Aune (2), Dindiligan (1), Dembele (1), Zaadi (1) și Alidovic (1).

CSM București, pe locul 2 în grupa A din Liga Campionilor

CSM București ocupă poziția secundă în grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin. Primele două formații mer direct în „sferturile” competiției. Următoarele patru clasate se calific în „optimi”.

FINAL » CSM București - Ferencvaros 30-24

S-a terminat parida!
min. 57: Time-out cerut de Ferencvaros. CSM București s-a desprins decisiv! 26-21
min. 54: Cristina Neagu ia jocul pe cont propriu! 24-21
min. 48: Neagu, o nouă aruncare fabuloasă! 21-21
min. 46: Arntzen ratează o aruncare de la 7 metri. 20-20
min. 45: Neagu lansează o „rachetă”, de pe picioare, direct printre mâinile portarului advers. 20-19
min. 39: Dembele își depășește elegant adversara și aruncă la colțul scurt. 17-16

min. 36: Aune, perfectă din extremă, iar CSM preia conducerea! 15-14
min. 33. Neagu înscrie din cădere. 12-12
min. 31: Omoregie aruncă imparabil, prin evitare. 11-11