Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Amatorism incredibil în naționala Franței » Arbitrul a oprit meciul cu Polonia din cauza lui!

Franța - Polonia 3-1 | Fundașul Jules Kounde (24 de ani) a purtat un lanț de aur în jurul gâtului aproape pe toată durata primei reprize!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 04 decembrie 2022

Abia în minutul 41, „centralul” Jesus Valenzuela i-a făcut o observație lui Kounde, iar un membru din staff-ul campioanei mondiale i-a îndepărtat jucătorului Barcelonei lănțișorul din jurul gâtului.

Franța - Polonia 3-1 | Jules Kounde a jucat cu un lănțișor la gât 40 de minute

Pe lângă absurdul situației în sine, accesoriul lui Kounde nici măcar nu este permis de regulament. Legile Jocului specifică în mod clar că un jucător nu are voie să poarte pe teren un astfel de obiect: „Toate articolele vestimentare din categoria bijuteriilor sunt interzise. În acest sens, jucătorii trebuie inspectați înainte de începerea partidei”.