Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Tot stadionul l-a cerut pe teren! Fernando Santos l-a pedepsit pe Cristiano Ronaldo, însă a cedat la presiunea fanilor + cum a reacționat CR7 în momentul schimbării

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 06 December 2022

Selecționerul Fernando Santos a surprins în partida cu Elveția, 6-1, din optimile Campionatului Mondial, lăsându-l pe Cristiano Ronaldo pe bancă.

Pedepsit de selecționer pentru ieșirea de la meciul cu Coreea de Sud, 1-2, Cristiano Ronaldo putea termina meciul cu Elveția pe bancă. Cei aproape 75.000 de fani de pe Stadionul Lusail n-au fost însă de acord. Au creat un moment incredibil în care toți i-au strigat numele portughezului, semn clar că îl vor pe teren. Asta deși scorul era deja 5-1 pentru lusitani.

În cele din urmă, Santos a cedat și, în minutul 73, l-a trimis pe teren pe fostul jucător al lui Manchester United. În uralele tribunelor!

FOTO. Cristiano Ronaldo, moment spectaculos când a intrat pe teren în Portugalia - Elveția

În timp ce aștepta la margine, camerele TV l-au surprins pe Cristiano Ronaldo în timp ce zâmbea ironic, semn că n-a fost deloc mulțumit de statutul de rezervă într-un meci atât de important pentru Portugalia.

În semn de respect, Pepe, căpitanul ibericilor la partida din optimi, a venit la margine pentru a-i preda banderola.

Cristiano Ronaldo, gol anulat în Portugalia - Elveția

În cele aproximativ 20 de minute în care a jucat, Cristiano Ronaldo a avut două momente în care a ieșit în evidență. În minutul 76, a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea s-a dus în zid, iar în minutul 84 a marcat pentru 6-1, dar reușita a fost anulată, în mod corect, pentru ofsaid.

Ce a transmis reporterul GSP prezent la Portugalia - Elveția: Cristiano Ronaldo, în centrul atenției