Campionatul Mondial de Fotbal 2022 - Stiri

Eroare uriașă în Franța - Maroc: fault în atac în loc de penalty » VAR nu a intervenit: „Bizar! E penalty clar!”

Franța - Maroc | Marocanii au cerut lovitură de pedeapsă în minutul 27, la 0-1, la o fază la care Sofiane Boufal a văzut cartonașul galben pentru fault în atac.

Articol de Alexandru Barbu  —  Wednesday, 14 December 2022

Franța - Maroc 2-0 | Marocanii au cerut lovitură de pedeapsă în minutul 27, la 0-1, la o fază la care Sofiane Boufal a văzut cartonașul galben pentru fault în atac. „E penalty”, a precizat Ion Crăciunescu pentru GSP.ro.

Ce s-a întâmplat? În careul campioanei mondiale, Theo Hernandez a preluat de lângă Boufal, apoi a călcat greșit și s-a dezechilibrat. Pe imagini se vede cum extrema de la Angers și-a ferit adversarul, care, mai apoi, l-a „secerat”, în cădere, cu dreptul.

Maroc a cerut penalty în prima repriză cu Franța

„Centralul” Cesar Ramos a dictat fault în atac și l-a avertizat pe Boufal. Decizia n-a fost întoarsă de VAR.

Singura explicație pentru hotărârea arbitrului mexican ar fi următoarea: înainte să fie faultat evident de Hernandez, Boufal ar fi putut să-l „ciupească” cu vârful ghetei pe fundașul lui AC Milan, ipoteză care NU e însă confirmată de reluările TV. Limpede e doar că Theo Hernandez s-a dezechilibrat și și-a doborât adversarul în propriul careu.

Contactat de GSP.ro, fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu a susținut că Marocul trebuia să primească lovitură de pedeapsă: „După ce joacă mingea, jucătorul Franței își lovește adversarul. E penalty”.

Moment fierbinte în Franța - Maroc: „E penalty clar!”

Perez Burrull, fost arbitru spaniol, a spus pentru Radio Marca: „E o fază confuză, dar e mai degrabă penalty”.

„Pe reluări se vede cum fundașul francez îl lovește pe marocan, nu invers. Fază controversată”, notează și Mundo Deportivo.

Reacțiile microbiștilor de pe Twitter au fost și mai vehemente:

• „N-are niciun sens decizia arbitrului! N-a fost lovit de Hernandez?! E penalty clar!”
  • „E penalty clar ca lumina zilei!”
  • „Boufal a încasat cartonaș galben la o fază la care Maroc ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri”
  • „Total bizar acest cartonaș galben! Theo l-a doborât pe Boufal!”
  • „Arbitrul este îngrozitor! Hernandez a alunecat și l-a doborât pe Boufal. Penalty!”