Dawa, salvat de VAR la FCSB - Botoșani » A faultat în careu, dar arbitrul a întors faza

+6 Foto
Dawa îl faultează din spate pe Mihai Roman, la FCSB - Botoșani/ foto: captură Orange Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 19 decembrie 2022

FCSB - FC Botoșani 1-0. Fază controversată în minutul 56 al meciului de pe Arena Națională. Dawa l-a faultat din spate în careu pe Mihai Roman II, iar arbitrul Iulian Călin nu a dat nimic.

După câteva momente, a fost chemat să revadă faza la monitorul VAR. Doar că în prealabil, înainte de faultul lui Dawa, Sadiku a comisese un fault la Omrani, în construcția fazei.

+6 Foto
Faultul lui Sadiku la Omrani/ captură Orange Sport

Jucătorul de la Botoșani l-a călcat pe Omrani după ce a pasat, iar arbitrul a considerat că fost fault. Călin i-a dat cartonaș galben lui Sadiku. Practic, faultul lui Dawa la Roman nu a mai contat, dearece „centralul” a întors faza.

Omrani intrase la pauza meciului, în locul lui Cordea. Extrema de la FCSB  s-a accidentat în prima repriză, după ce dat cu piciorul în gazon, fără să fie presat.

FCSB - FC Botoșani, echipe de start:

FCSB (4-3-3): A. Vlad - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Șut, Edjouma - Cordea (cpt.), Miculescu, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan - Crețu, Haruț, Coman, M. Toma, Omrani, Nikolov, Radaslavescu, Rusu
Antrenor: Mihai Pintilii

FC BOTOȘANI (4-3-3): Pap - Sno, Sadiku, Șeroni, Țigănașu - Ivanov, Zabou, Dican (cpt.) - Mailat, M. Roman, Dragu
Rezerve: Ureche - Patache, M'Dahoma, Boli, G. David, Tîrcoveanu, Pinson, Petkovski, Cărăușu
Antrenor: Flavius Stoican