CFR, final horror de an! Hermannstadt câștigă la Cluj, Farul e campioană de iarnă » Clasamentul Superligii

+7 Foto
Hermannstadt a învins-o pe CFR Cluj, scor 1-0, în ultimul meci al anului din Superliga.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 20 December 2022

Trupa lui Dan Petrescu avea nevoie de victorie pentru a încheia 2022 pe primul loc. La meciul cu numărul 200 al „Bursucului” în toate competițiile pe banca CFR-ului, „feroviarii” au pierdut pentru prima dată pe teren propriu în campionat după 4 luni (CFR - Farul 1-3 pe 28 august).

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1. I-au stricat jubileul lui Dan Petrescu

Bîrligea a ratat prima ocazie a partidei în minutul 6, șut în brațele lui Letica, din unghi. Apoi, Camora a luat la țintă plasa laterală din marginea careului ('11).

Același Bîrligea, foarte activ în banda stângă, și-a încercat norocul de la distanță, neinspirat ('24), și n-a cadrat o finalizare din câțiva metri ('31).

Singura replică a sibienilor din primul act: centrare Opruț de pe partea stângă, reluare, cu capul, Balaure, peste ('36).

Oaspeții au fost ceva mai activi în repriza secundă. Butean i-a dat emoții lui Scuffet cu o lovitură liberă executată cu pământul ('48), Balaure, plecat din ofsaid, a încercat, fără succes, să-l lobeze pe italianul dintre buturile campioanei ('65).

Odată cu trecerea timpului, CFR Cluj s-a împleticit în idei și n-a mai produs ocazii importante. Uluitor, Sibiul avea să dea lovitura în prelungiri, când Kolinger a văzut al doilea galben și a fost eliminat. La primul șut pe poartă, Bejan a consemnat surpriza finalului de an în Liga 1, paradoxal!, în urma unui corner, specialitatea casei la Cluj!

FINAL. CFR Cluj - Hermannstadt 0-1

CFR Cluj - Hermannstadt. Echipele de start

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Deac, Boateng, Cvek, Bîrligea - Malele, Janga
Rezerve: Sava, Braun, Bălan, Hoban, Bordeianu, Vito, Gîdea, Yeboah, Roger
Antrenor: Dan Petrescu

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, Antoche, Opruț - Biceanu, Mino, Oroian - Medina, Paraschiv, Balaure
Rezerve: Muțiu, P. Petrescu, Iancu, Babic, Baba, Răuță, Năstăsie, Bucuroiu
Antrenor: Marius Măldărașanu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca - Cluj)