Stranieri

Maxim, de neoprit în Turcia » Gol și assist în ultimul meci

Alexandru Maxim

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 22 December 2022

Alexandru Maxim (32 de ani) a reușit un gol și un assist pentru Gaziantep în „16-imile” Cupei Turciei, scor 3-1 cu Boluspor.

Maxim a deschis scorul în minutul 42, din penalty. A executat în partea dreaptă și a transformat fără emoții.

Maxim, gol și assist pentru Gaziantep

Gaziantep și-a majorat avantajul în minutul 66. Ersoy a marcat din pasa lui Maxim, MVP-ul echipei turce. Boluspor a reintrat în joc pe final, prin golul lui Bregu din minutul 87.

Lazar Markovic a marcat pentru Gaziantep în prelungiri și a liniștit apele pentru echipa lui Alexandru Maxim.

Pe perioada Campionatului Mondial, Gaziantep a jucat două meciuri amicale, 1-0 cu Konyaspor și 1-2 cu Hatayspor. Maxim a marcat singurul gol din primul meci.

În campionatul Turciei, Alex are 3 goluri și 5 pase decisive în 13 etape jucate din acest sezon. În Cupa Turciei are o reușită și un assist în două partide. Următorul meci al lui Gaziantep este chiar în ziua de Crăciun, pe 25 decembrie. Echipa lui Alex Maxim primește vizita lui Beșiktaș.