Stranieri

Moruțan și Man, decisivi în Italia » Jucătorul Parmei a ratat și o ocazie uriașă

Dennis Man și Olimpiu Moruțan au contribuit la golurile marcate de echipele lor în etapa #19 din Serie B.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 26 December 2022

Moruțan a fost integralist la Pisa în victoria obținută în deplasare cu Spal, 1-0. Românul a contribuit la singura reușită a meciului: a driblat un adversar în flancul drept, a pasat în centru, mingea a fost respinsă de un jucător de la Spal la Giuseppe Sibilli, care a marcat cu un șut din cădere.

Și Marius Marin a bifat toate minutele pentru Pisa, în vreme ce Adrian Rus a rămas pe bancă până la final.

Dennis Man, activ la Parma

Tot azi, Dennis Man a fost titular la Parma (schimbat în minutul 79) în remiza din deplasare cu Venezia, scor 2-2. Fosta extremă de la FCSB a fost implicată în golul doi reușit de „cruciați” și a ratat și o ocazie importantă:

• '50: Man a verticalizat la faza golului doi. L-a servit pe Sohm, care a continuat superb, cu călcâiul, la Vasquez, decisiv 1 la 1 cu Joronen;
  • '78: Man primește balonul la marginea careului mic de la Tutino și trage din prima, fără preluare, la „scurt”. Joronen a avut un reflex fantastic și a respins cu brațul drept.