Tenis

Irina Begu, înfrângere în semifinale la Adelaide » A luat doar 5 game-uri cu Sabalenka

Irina Begu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 07 January 2023

Irina Begu (32 de ani, numărul 34 WTA) s-a oprit în semifinalele turneului de la Adelaide. A fost învinsă de bielorusa Aryna Sabalenka (25 de ani, 5 WTA), scor 3-6, 2-6.

După ce le-a învins pe Shelby Rogers, Jelena Ostapenko și Veronika Kudermetova, Irina Begu nu a mai putut trece și de Aryna Sabalenka, a doua favorită a turenului, fiind eliminată la capătul unui meci care a durat o oră și 19 minute.

VIDEO Rezumatul meciului Irina Begu – Aryna Sabalenka

Primul set a început echilibrat. Ambele jucătoare și-au câștigat primele două game-uri în care au servit, dar de la 2-2 Sabalenka s-a desprins. Bielorusa a făcut un break și a dus scorul la 5-2.

Begu a mai luat un game, pe propriul serviciu, dar Sabalenka a închis setul la 6-3.

În partea secundă, Sabalenka s-a desprins chiar în primul game, când a făcut break-ul. Jucătoarea din Belarus a mai câștigat o dată pe serviciul Irinei, la 4-2, și a câștigat setul secund mai clar decât primul, 6-2, după 37 de minute.

Irina Begu, care acum se pregătește de Australian Open, pleacă de la Adelaide cu 185 de puncte WTA și un ced de 43.000 de dolari.