CFR Cluj s-a încurcat de o divizionară secundă în primul amical al iernii » Ce echipe a folosit Petrescu + Gafă mare a lui Scuffet

CFR Cluj a remizat în amicalul cu Kiel / Sursă foto: Facebook

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 11 ianuarie 2023

CFR Cluj, campioana en-titre din Liga 1, a remizat cu Holsten Kiel (locul 8 din Zweite Bundesliga), scor 1-1, în primul amical din cantonamentul de la Oliva Nova.

„Feroviarii” au folosit două formule diferite, câte una pentru fiecare repriză. Au început meciul într-o echipă apropiată de cea standard, mai puțin Mario Camora, trimis în teren alături de rezerve, în repriza secundă. Nemții au deschis scorul după 10 minute, prin Muhling, care a profitat de ieșirea necalculată a goalkeeper-ului Scuffet și a îndeplinit o simplă formalitate.

CFR Cluj, doar egal cu Kiel, în primul amical al iernii

Egalarea a venit în minutul 42, prin Claudiu Petrila. Angajat ideal, extrema vișiniilor a înscris pe lângă portar din câțiva metri. Cu o echipă plină de rezerve, Clujul n-a mai reușit să înscrie în repriza secundă, începând cantonamentul din Spania cu un pas greșit.

Până la reluarea campionatului, CFR va mai disputa alte trei partide de verificare, adversarele urmând să fie anunțate de ardeleni.

Dan Petrescu a început amicalul în formula: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Braun - Boateng, Bordeianu, Deac - Yeboah, Malele, Petrila

Echipa folosită de „Bursuc” în repriza secundă: Sava - Hoban, Billong, Kolinger, Camora - Roger, Muhar, Cvek - Bîrligea, Maglica, Janga

VIDEO CFR Cluj, remiză în primul amical din Spania, cu Kiel, 1-1 (rezumatul partidei)