Emma Răducanu, eliminată la Australian Open! A pierdut în două seturi cu Coco Gauff

+24 Foto
Emma Răducanu, eliminată de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 18 ianuarie 2023

Emma Răducanu (20 de ani, 77 WTA) a fost eliminată în turul 2 la Australian Open 2023. A pierdut în fața lui Cori „Coco” Gauff (18 ani, 7 WTA), scor 3-6, 6-7 (4).

Campioană la US Open 2021, Emma Răducanu continuă forma slabă, arătată după turneul american.

Emma Răducanu, eliminată la Australian Open 2023

După un început echilibrat, Gauff a făcut primul break și a condus cu 3-1. Răducanu și-a luat imediat break-ul înapoi, dar nu a putut egala la 3, pentru că Gauff a câștigat din nou pe serviciul britanicei.

De la 4-2, Gauff s-a menținut în avantaj. Emma nu a putut egala și americanca a câștigat setul cu 6-3.

În setul secund, Gauff a făcut un break la 1-1, dar Emma a egalat la 4. Cele două au mers cap la cap, iar setul a ajuns în tie-break. După ce a ratat 2 minigi de meci, Gauff a fructificat-o pe a treia și s-a calificat în runda următoare.

Gauff va juca în turul 3 cu învingătoarea meciului Qinwen Zhang - Bernarda Pera.

FOTO. Cele mai tari imagini din meciul Emma Răducanu - Coco Gauff

Cred că are un tenis care o poate duce la un nivel ridicat. Are un an și jumătate de când a câștigat US Open. Efectele după acea victorie s-au dus, atât cele pozitive, cât și cele negative, apărute pentru că nu a mai câștigat alt turneu. Emma are 20 de ani acum. Este o jucătoare completă, iar pentru mine are șansa de a obține rezultate bune