Ce au făcut stranierii în acest weekend » PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a zdrobit-o pe Panathinaikos în deplasare!

Răzvan Lucescu, antrenor PAOK

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 22 ianuarie 2023

GSP.ro v-a ținut la curent cu evoluțiile românilor din străinătate în acest weekend.

Panathinaikos - PAOK 0-3, victorie mare pentru Răzvan Lucescu în Grecia

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (53 de ani), a câștigat derby-ul cu Panathinaikos din etapa 19 a campionatului Greciei, scor 3-0!

PAOK a învins-o clar pe Panathinaikos chiar în deplasare, 3-0, autogol Perez (minutul 44), apoi goluri Zivkovic ('46), respectiv Konstantelias ('52).

După acest rezultat, PAOK urcă cel puțin pentru moment pe 3 în Grecia. Echipa lui Răzvan Lucescu are acum 39 de puncte, 6 sub liderul Panathinaikos, 5 sub AEK Atena. Dacă Olympiakos o învinge astăzi pe Atromitos, PAOK va coborî pe 4.

PAOK o învinsese pe Panathinaikos și în urmă cu 4 zile, în turul sferturilor de finală ale Cupei, scor 2-0.

Alexandru Maxim (32 de ani) și Alin Toșca (30) au fost integraliști pentru Gaziantep în meciul de astăzi cu Sivasspor, din etapa 20 a campionatului Turciei, câștigat de oaspeți cu 2-1.

Pentru Sivasspor au înscris Yatabare (minutul 17) și Osmanpasa ('48), pentru Gaziantep a punctat Eskihellac ('60).

Gaziantep ocupă locul 12 în Turcia, cu 19 puncte adunate în 19 etape și fără succes în campionat de pe 15 octombrie.

Denis Drăguș a jucat o repriză în Antwerp - Standard Liege

Denis Drăguș (23 de ani) a jucat o repriză în meciul dintre Antwerp și Standard Liege din etapa 22 a campionatului belgian, câștigat de gazde cu 4-1.

Românul a început meciul ca rezervă, dar a fost introdus la pauză, la scorul de 3-1 pentru Antwerp. Drăguș nu și-a putut ajuta echipa, care a mai încasat un gol în minutul 87.

Standard rămâne pe 6 în Belgia în urma înfrângerii, cu 34 de puncte, 11 sub rivala de astăzi, ocupanta locului 3.

Drăguș a înscris 4 goluri în acest sezon de campionat.

Cu Olimpiu Moruțan (23 de ani) și Marius Marin (24) integraliști, Pisa a remizat în deplasarea de la Como, 2-2, în etapa 21 din Serie B.

La oaspeți, stoperul Adrian Rus (26 de ani) a fost rezervă neutilizată.

Pisa este a șasea în Serie B, cu 30 de puncte. Ar fi egalat-o pe Sudtirol, echipa de pe 5, dacă ar fi câștigat astăzi.

Cu Gabriel Torje (33 de ani) titular și căpitan, Genclerbirligi a câștigat astăzi primul meci după 5 luni în liga a doua din Turcia, 5-1 cu Boluspor.

Torje a înscris golul 2 al echipei sale, șut din întoarcere de la aproximativ 12 metri de poartă, la care goalkeeperul nu a putut interveni.

George Pușcaș (26 de ani) a marcat la ultima fază pentru Genoa în meciul cu Benevento și a adus astfel victoria „Grifonului”, 2-1.

Atacantul român a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui Coda, și a adus victoria echipei sale cu un gol marcat cu capul, chiar la ultima fază.

Celălalt român de la Genoa, stoperul Radu Drăgușin (20 de ani), a fost integralist.

Pașcanu, titular în înfrângerea suferită de Ponferradina

Cu Alexandru Pașcanu (24 de ani) titular, schimbat în minutul 86, Ponferradina a pierdut în etapa 24 a ligii secunde din Spania, 0-1 cu Eibar.

Ponferradina este într-o situație delicată, ocupă locul 19, retrogradabil, cu 25 de puncte adunate în 24 de etape.