Istvan Kovacs a avut nevoie de VAR pentru un penalty cât casa în Farul - CFR Cluj

+36 Foto
Cristian Manea (25 de ani) a transformat un penalty dictat cu ajutorul VAR-ului în minutul 59 al derby-ului Farul - CFR Cluj, la scorul de 1-0 în favoarea campioanei.

Articol de Eduard Apostol  —  Monday, 23 January 2023

CFR Cluj a început în forță repriza secundă de la Ovidiu și a deschis scorul în minutul 49, când Ermal Krasniqi a finalizat o acțiune superbă. „Feroviarii” nu au făcut pasul în spate și au beneficiat de o lovitură de la 11 metri.

VIDEO CU FAZA. Istvan Kovacs, ajutat de VAR la penalty-ul din Farul - CFR Cluj

>

În minutul 56, CFR Cluj a beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri, lateral dreapta. Mingea a căzut în careu, apoi s-a dus către colțul lung. Yuri, fundașul campioanei a atacat, dar a fost lovit evident în picior de Sîrbu.

Istvan Kovacs, plasat la 16 metri de fază, fără vreun obstacol în cale, nu a remarcat incidentul. A lăsat jocul să meargă, dar a fost avertizat din camera VAR, acolo unde oficiali au fost Sorin Costreie și Ferencz Tunyogi. Kovacs a revăzut faza pe monitorul de la marginea terenului și a dictat penalty.

În absența lui Ciprian Deac, accidentat, Cristian Manea și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă. Fundașul dreapta l-a păcălit pe Aioani și a făcut 2-0.