Stranieri

Învins la debut! Rădoi a început cu stângul mandatul din Arabia Saudită

Mirel Rădoi, în dreapta // sursă foto: Twitter @ Al-Tai

Articol de Daniel Grigore  —  Friday, 27 January 2023

Al-Tai, noua echipă a lui Mirel Rădoi (41 de ani), a fost învinsă la primul meci cu antrenorul român pe bancă, 1-2 cu Al Shabab.

Rădoi a început cu stângul mandatul de la Al-Tai. Astăzi, în etapa 18 de campionat, elevii românului au pierdut în fața celor de la Al Shabab, locul 3 în liga saudită, scor 1-2.

Echipa lui Rădoi a deschis scorul în minutul 9, gol Amir Sayoud pe contraatac, dar oaspeții au întors scorul până în minutul 38 cu „dubla” brazilianului Carlos Carvalho.

Al-Tai, învinsă de Al Shabab la primul meci cu Mirel Rădoi pe bancă

Al-Tai a fost mai periculoasă în a doua parte, 4-1 raportul șuturilor, dar nu a putut egala. Ajunge astfel la 4 înfrângeri consecutive și rămâne pe locul 9 în campionat.

Mirel Rădoi este la primul mandat de antrenor în afara țării. Anterior le-a mai pregătit pe FCSB, România U21, naționala de seniori a României și CSU Craiova.

Pentru Al-Tai urmează un meci cu Al-Ittihad, acasă, pe 4 februarie.