Momentul de geniu prin care Andrei Ivan a deblocat disputa dintre CS Universitatea Craiova și Hermannstadt

Andrei Ivan (26 de ani) a deschis scorul cu un șut superb în CS Universitatea Craiova - Hermannstadat, din etapa cu numărul 23 a Superligii României.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 28 ianuarie 2023

Cei 3.773 de spectatori prezenți pe arena „Ion Oblemenco” au așteptat golul timp de 48 de minute. După o primă repriză echilibrată, elevii lui Eugen Neagoe au ieșit cu altă atitudine de le vestiare, iar Andrei Ivan a deblocat tabela.

VIDEO CU GOLUL. Andrei Ivan, execuție superbă pentru 1-0 în CS Universitatea Craiova - Hermannstadt

>

Căpitanul lui CSU Craiova a preluat mingea la 35 de metri de poartă, și-a așezat-o pe piciorul drept, a profitat de pasivitatea lui Ene și l-a învins pe Letica cu un șut plasat, la colțul lung.

Andrei Ivan a reușit „dubla” în minutul 69. Vârful în vârstă de 26 de ani a punctat cu o lovitură de cap, după un corner.

Pentru Ivan este prima „dublă” din acest sezon. Vârful oltean mai avea 7 reușite stagionale, 4 dintre ele în Superligă.