FCSB - Farul 2-3. PAC-PAC, Hagi i-a ciuruit în prelungiri! Stupoare roș-albastră pe Arena Națională

+24 Foto
Farul a învins-o incredibil pe FCSB, scor 3-2, în derby-ul etapei #23 din Superliga. Trupa lui Hagi a marcat de două ori în prelungiri, roș-albaștrii erau în avantaj în minutul 90!

Articol de Raed Krishan (foto), Vlad Nedelea, Andrei Petrescu  —  duminică, 29 ianuarie 2023

Farul a învins-o incredibil pe FCSB, scor 3-2, în derby-ul etapei #23 din Superliga. Trupa lui Hagi a marcat de două ori în prelungiri, când roș-albaștrii erau în avantaj și jucau cu un om mai puțin, după eliminarea lui Dawa!

Prima repriză de pe Arena Națională a avut ritm, ocazii, dar 0 goluri. Toate cele 5 reușite au venit în repriza secundă, primele 3 în decurs de 12 minute, ultimele două în prelungiri!

FCSB - Farul 2-3. Hagi i-a ciuruit în prelungiri!

Introdus la pauză, Florinel Coman și-a ridiculizat adversarii în flancul stâng și i-a pasat lui Cordea, decisiv din poziție centrală ('47).

Apoi, Denis Alibec l-a executat pe Ștefan Târnovanu dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri, un „stâng” năprasnic la colțul scurt ('56).

>

Egalitatea de pe tabelă n-a durat mult. Mihai Popescu l-a faultat pe Cordea în careu, Compagno i-a readus în avantaj pe roș-albaștri de la 11 metri ('59). A punctat și Tavi Popescu, dar reușita „decarului” a fost anulată după intervenția VAR, pentru un ofsaid în prealabil la Omrani

Vicecampioana a încheiat partida în inferioritate numerică, Dawa l-a faultat din postura de ultim apărător pe Alibec și a văzut direct cartonașul roșu ('90). Moment-cheie.

În „10”, FCSB a cedat uluitor în prelungiri: la o fază fixă, Omrani a deviat în propria poartă lovitura de cap trimisă de Larie ('90+5), iar Borza, din colțul careului, le-a adus toate punctele oaspeților câteva zeci de secunde mai târziu ('90+6)!

Clasamentul actualizat din Superliga

FINAL. FCSB - Farul 2-3

FCSB - Farul, echipe de start:

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Tamm, Sorescu - Olaru, Ad. Șut, Edjouma - Cordea, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - Fl. Coman, Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu
Antrenor: Mihai Pintilii

Farul: Aioani - Baravykas, Larie, M. Popescu, Kiki - T. Băluță, Nedelcu, Artean - Alibec, L. Munteanu, Grameni
Rezerve: Buzbuchi - Dan Sîrbu, Borza, Casap, Grobry, Sali, Mazilu, V. Morar, Mateus Barbosa
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Arena Naționala (București)
Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Valentin Avram; A2: Alexandru Cerei; VAR: Ovidiu Hațegan; AVAR: Vladimir Urzică

Leo Strizu a dat indicații

Reporterii GSP prezenți pe stadion remarcă faptul că Leo Strizu, „principalul” din acte al roș-albaștrilor, e cel care se ridică de pe bancă pentru a oferi indicații.

Mihai Pintilii, cel care îndeplinește în realitate rolul de tehnician la FCSB, n-are nici măcar licența A și astfel nu are dreptul de a da indicații.

UPDATE, ora 19:00. Fan FCSB în cârje, ajutat de prieteni să ajungă la meci

>

UPDATE, ora 18:20. Suporterii roș-albaștri, încrezători înainte de FCSB - Farul: „100% o să câștigăm!”