Popescu și Hagi au o dorință comună după scandalul de xenofobie de la Sepsi - FCU Craiova

+46 Foto
Gică Popescu și Gică Hagi au urmărit evenimentele reprobabile de la Sepsi - FCU Craiova, meci întrerupt în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe, și cer mai mult respect în fotbalul românesc.

Articol de Vlad Nedelea, Andrei Petrescu, Iosif Popescu (video), Valentin David (video)  —  Sunday, 29 January 2023

Popescu și Hagi speră ca evenimentele de la Sf. Gheorghe să nu se mai repete și îndeamnă la fair-play.

VIDEO. Gică Popescu, după scandalul de xenofobie de la Sepsi - Farul: „Nu ne face cinste”

>

„Doar am văzut la televizor că s-a oprit. Nu știu ce s-a scandat. Probabil arbitrul și observatorul au respectat regulamentul.

Nu, nu e bine... e bine că s-a întrerupt, nu e bine că se ajunge la un astfel de moment. Nu face cinste fotbalului românesc! Sper să fie o întâmplare singulară, să nu mai avem parte de așa ceva. Vrem ca meciurile să se decidă pe teren, în urma evoluțiilor echipelor”, a spus Gică Popescu.

VIDEO. Gică Hagi: „Să jucăm fotbal și să ne respectăm”

>

„Sunt lucruri care mă depășesc. Nu mă băgați, nu îmi place. Suntem toți oameni, nu contează ce naționalitate avem.

Noi trebuie să jucăm fotbal și să ne respectăm. Ăsta este lucrul cel mai corect”, a spus și Gică Hagi, în conferința de la finalul victoriei cu FCSB, scor 3-2, pe Arena Națională.

VIDEO. Momentul în care meciul Sepsi - FCU Craiova a fost oprit definitiv din cauza scandărilor xenofobe