Stranieri

Fostul mijlocaș al Craiovei a luat două „galbene” în 15 secunde și e criticat aspru de fani

Alexandru Băluță (29 de ani), mijlocașul ofensiv al Academiei Puskas, a fost eliminat în prelungirile înfrângerii de la Mezőkövesd (0-1), duel contând pentru runda #17 a campionatului maghiar.

Articol de Răzvan Luțac  —  Sunday, 29 January 2023

Moment urât cu Băluță în prim-plan: a luat „roșu” la una dintre ultimele faze ale meciului.

Alexandru Băluță a luat două „galbene” în 15 secunde

Mai întâi, el a fost avertizat pentru că n-a permis executarea unei faze fixe. Apoi, peste numai 15 secunde, l-a atacat pe bielorusul Karnițki, care primise scurt și se îndrepta către colțul terenului, și a văzut al doilea galben.

Alți doi români au fost pe teren: Steliano Filip a fost integralist la gazde, în timp ce tânărul Corbu a ieșit de pe teren în minutul 66 la oaspeți. Portarul Arpad Tordai a rămas pe banca lui Mezőkövesd.

Băluță a fost aspru criticat în comentariile imaginilor, postate de televiziunea maghiară M4. „Câștigă în minutul ăla cât câștigă un om obișnuit într-un an”, a scris un utilizator. „Tatuajele, freza, barba sunt în regulă, restul nu contează”, și-a revărsat nervii un altul.

În urma succesului, echipa lui Filip și Tordai a rămas pe locul 9 în clasament. Academia Puskas coboară de pe podium, fiind pe 4, la 13 puncte de liderul Ferencvaros.