A răbufnit după criticile primite: „Noi, arbitrii, nu suntem coșul de gunoi al națiunii!”

Arbitrul neamț Deniz Aytekin (44 de ani) a avut o ieșire furioasă în presă, urmare a criticilor primite după Mainz - Bayern, scor 0-4, din „optimile” Cupei Germaniei.

Articol de Adrian Jitea  —  joi, 02 februarie 2023

Denis Aytekin, unul dintrei cei mai importanți arbitri ai ultimului deceniu în Germania, a primit critici pentru eliminarea lui Bo Svensson, antrenorul lui Mainz, în minutul 82 al disputei cu Bayern. Scorul era deja 3-0 pentru bavarezi în acel moment. Aytekin a explicat ce s-a întâmplat.

Denis Aytekin, răbufnire în presă: „Arbitrii nu sunt coșul de gunoi al națiunii”

„După ce am fluierat un fault, antrenorul ne-a întrebat dacă suntem orbi. Așa ceva e inacceptabil! Acceptăm multe, înțelegem că există emoții, dar nu și așa ceva. Când se ajunge la insulte, linia galbenă e deja depășită. Trebuie să te aștepți la consecințe.

Poate cu unii arbitri merge, dar cu mine nu. Nu mă insulta, nu vreau asta! Nu suntem coșul de gunoi ai națiunii”, a spus Deniz Aytekin, potrivit RMC Sport

Cel mai important meci din cariera lui Deniz Aytekin a fost returul optimii de finală dintre Barcelona și PSG, în sezonul 2016/2017 al Ligii Campionilor. Catalanii întorceau atunci deficitul de 4 goluri din tur, victorie 6-1 pe Camp Nou, și mergeau în „sferturi”.

„Centralul” neamț a avut ecuson FIFA între 2011 și 2022. Anul trecut, pe 28 iulie, și-a anunțat retragerea din competițiile internaționale.