Clujenii îl vor pe stoperul brazilian Julio Cesar, de la Olympiakos, care în 2000 a cucerit Liga Campionilor cu Real Madrid.
Clujul se pregăteşte pentru Liga Campionilor şi mizează pe jucători cu experienţă în cupele europene. Jucătorul ales pentru a întări defensiva este fundaşul central brazilian al lui Olympiakos, Julio Cesar (29 de ani). Andone va pleca vineri la Atena, pentru a-l vedea pe viu pe fundaşul sud-american, anunţat titular în finala Cupei Greciei, dintre echipa Oly şi Aris Salonic.
Presa din Grecia a speculat în ultimul timp asupra faptului că sud-americanul va pleca la finalul sezonului, una dintre oferte fiind cea de la Beşiktas. Şi CFR a intrat în cursa pentru achiziţionarea jucătorului, Ando fiind impresionat de calităţile acestuia: agresivitate şi joc aerian foarte bun.
Dacă va accepta să vină în Liga I, Cesar ar deveni cel mai titrat fotbalist străin care a jucat vreodată în România după ‘89. Şi asta întrucît el a cucerit, în sezonul 1999-2000, Liga Campionilor cu Real Madrid! Chiar dacă în finala cu Valencia (3-0) n-a fost oprit nici măcar în lotul de 18, în acel an Julio a disputat nu mai puţin de 26 de partide în tricoul blanco, cea mai importantă fiind returul semifinalei cu Bayern Munchen (1-2).
A dat gol Realului
Julio Cesar a marcat un gol la Madrid, în partida pe care Olympiakos a pierdut-o, scor 2-4, în faţa Realului, în grupele Ligii Campionilor, pe 24 octombrie 2007. Brazilianul care are şi paşaport spaniol a fost integralist şi în dubla manşă împotriva lui Chelsea (0-0 la Atena, 0-3 la Londra), din cadrul optimilor de finală ale celei mai importante competiţii din Europa.
1,1 milioane de euro i-a costat pe greci transferul lui Cesar de la Tigres, în 2006
3 titluri de campion a cucerit Cesar: unul cu Real, unul cu Austria Viena şi unul cu Olympiakos
20 de partide a jucat apărătorul brazilian în tricoul lui Real Madrid
Fanii nu-l mai vor
Relaţia dintre Cesar şi suporterii lui Olympiakos este una destul de tensionată, stoperul fiind surprins de camerele video rîzînd după un umilitor 0-4 cu rivalii de la AEK, meci disputat pe 30 martie. Nu singur, ci în compania inamicului numărul 1 pentru fanii lui Olympiakos, Rivaldo, care s-a transferat în 2007 la AEK tocmai de la Olympiakos, după un scandal uriaş.
Are site personal
Pe
adresa de internet www.juliocesar.gr poţi afla o serie de amănunte
interesante despre fundaşul brazilian. Printre altele,
scriitorul preferat al lui Cesar este brazilianul Paulo Coelho,
jucătorul fiind fan al trupelor Beatles şi Scorpions. Kofi Annan,
fostul secretar al ONU, este personalitatea pe care fotbalistul o
admiră cel mai mult. Cesar, care poartă numărul 5 pe tricou, la
Olympiakos, are şi un blog prin intermediul căruia discută cu
suporterii săi.
{{text}}