Inter - AC Milan 1-0 » Ciprian Tătărușanu, învins în Derby della Madonnina

+7 Foto
Ciprian Tătărușanu, în Inter - AC Milan 1-0 // foto: Imago Images

Articol de Adrian Jitea  —  duminică, 05 februarie 2023

Ciprian Tătărușanu (36 de ani) a fost integralist la AC Milan în derby-ul cu Inter din runda cu numărul 21 de Serie A, câștigat de nerazzurri cu 1-0.

La al 20-lea meci consecutiv cu Tătărușanu în poartă, AC Milan a fost învinsă de Inter la limită, 0-1.

Diferența a fost făcută de Lautaro Martinez, gol cu capul din 7 metri în minutul 34. Tătărușanu nu a avut nicio vină la reușita gazdelor.

Românul intervenise excelent anterior, în minutul 6, când a scos cu mâna stângă un șut violent al aceluiași Lautaro, din 10 metri.

Inter - AC Milan 1-0, cu Ciprian Tătărușanu integralist

Per total, românul a avut 3 parade și o prestație mai bună față de cele din precedentele partide.

Fără victorie în campionat de pe 4 ianuarie, de la un 2-1 cu Salernitana, AC Milan se scufundă în clasament. Campioana en-titre este acum a șasea, cu 38 de puncte. Inter ocupă a doua poziție, cu 43 de puncte.

FINAL » Inter - AC Milan 1-0

Inter - Milan, echipele de start:

Inter: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglou, Mkhitaryan, Di Marco - Martinez, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

AC Milan: Tătărușanu - Kalulu, Kjaer, Gabbia - Calabria, Messias, Tonali, Krunic, Hernandez - Giroud, Origi
Antrenor: Stefano Pioli