Farul, victorie de lider cu CSU Craiova » Hagi revine pe primul loc în SuperLigă și se califică matematic în play-off! Clasamentul ACUM

+26 Foto
Farul - CSU Craiova 2-1 FOTO: facebook.com/farulconstanta

Articol de Adrian Jitea  —  Monday, 06 February 2023

Farul a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în ultimul meci al rundei cu numărul 24 din SuperLiga României, și s-a calificat matematic în play-off (în condițiile în care Hermannstadt a pierdut 9 puncte după ce a fost penalizată de FRF, dar a apelat la TAS și așteaptă verdictul).

La fel ca în partida tur, din Bănie, elevii lui Hagi au început perfect. Atunci, Vlad Morar deschide scorul în minutul. Astăzi, Adrian Mazilu (17 ani), o nouă descoperire a „Regelui”, a fructificat în minutul 6 o pasă genială venită de la Louis Munteanu.

Constănțenii au rămas sus, iar după ceva mai bine de o oră de joc au profitat de momentul de rătăcire al lui Arlauskis. Portarul lituanian i-a pus piedică lui Mihai Popescu, iar Larie a transformat penalty-ul și a făcut 2-0.

VIDEO CU FAZA. Giedrius Arlauskis, gafă halucinantă în Farul - CS Universitatea Craiova

>

Eugen Neagoe a efectuat trei schimbări la pauză și a echilibrat partida. Golul care a reaprins speranțele oltenilor a purtat semnătura lui Dan Nistor, un șut de la 16 metri, lângă bară.

Fără Grameni și Tudor Băluță, înlocuiți în partea secundă, Farul a cedat mijlocul terenului și a fost supusă unei presiuni importante în secvențele finale. A rezistat și încheie etapa cu numărul 24 pe primul loc în SuperLigă. CS Universitatea ratează șansa de a rămâne aproape de pluton fruntaș, 41 de puncte în acest moment.

Pe Eugen Neagoe îl așteaptă încă un test complicat. Sâmbătă, de la ora 20:00, primește vizita campioanei CFR Cluj.

+26 Foto
Captură Orange Sport

Clasamentul actualizat din SuperLiga României

FINAL » Farul - Universitatea Craiova 2-1

Momente emoționante înainte de Farul - CS Universitatea Craiova

• Jucătorii celor două formații au ieșit de la vestiare cu tricouri speciale în memoria victimelor îngrozitorului cutremur din Turcia: „Suntem alături de poporul turc”
  • Gică Hagi a primit un tricou de joc al Craiovei, inscripționat cu „Hagi 10”, din partea căpitanului Andrei Ivan. „Regele” a fost vizibil emoționat de moment
  • Lovitura de start a fost dată de Ion Constantinescu (73 de ani), fostul jucător, antrenor și conducător al Farului.

+26 Foto

Farul - Universitatea Craiova, echipe de start:

Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluță, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, V. Morar
Rezerve: Buzbuchi - Baravykas, D.Grosu, Grobry, Casap, Sali, Mateus Santos, L. Banu, I. Cojocaru
Antrenor: Gheorghe Hagi

CS Universitatea Craiova: Arlauskis - Martic, V. Găman, Erico Da Silva, Vătăjelu - Al. Crețu, Screciu, Nistor - Ișfan, Rivaldinho, A. Ivan
Rezerve: D. Lazar - Ndong, Zajkov, Mateiu, Sala, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Markovic
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: Andrei Chivulete; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Andrei Constantinescu; VAR: Cătălin Popa; AVAR: Romică Bîrdeș