Liga 2

Dinamo, la prima înfrângere în amicale » „Câinii”, surclasați de o rivală la promovare

Dinamo (echipament negru) a fost învinsă de ialomițeni, scor 0-2 / Sursă foto: Facebook@ AFC Unirea 04 Slobozia

Articol de Remus Dinu  —  Friday, 10 February 2023

Dinamo a fost învinsă de Unirea Slobozia, scor 0-2, într-un amical disputat pe un teren din incinta Complexului Sportiv „Ion Țiriac” din Capitală. E primul eșec bifat de „câini” în partidele de verificare din această iarnă, jucate, ce-i drept, în compania unor adversari de eșalon inferior.

Primul test mai serios al roș-albilor din această iarnă s-a încheiat cu o înfrângere în contul echipei lui Ovidiu Burcă. Unirea Slobozia, locul 4 în liga secundă, o formație cu intenții serioase de promovare, s-a dovedit a fi o nucă mult prea tare pentru o echipă a lui Dinamo formată din numeroase rezerve

Ialomițenii au deschis scorul în minutul 26, prin Vlad Prejmerean, din penalty, răspunsul „câinilor” lăsându-se îndelung așteptat. Abia în minutul 51 a venit prima oportunitate notabilă a dinamoviștilor, Bobea fiind blocat de portarul Unirii. Până la urmă, formația din Slobozia și-a majorat avantajul în minutul 75, grație lui Ciprian Rus, după o eroare comisă de Alin Demici.

Echipa folosită de Dinamo: Dujmovic - Cr. Ionescu, Bena, Demici, Amzăr - Gorka Larrucea, Dani Iglesias, Delciu, Bobea, A. Florescu - Al. Pop
Rezerve: Denis Oncescu, Gabriel Moura, Iulian Rosu, David Irimia, Valentin Borcea, Ahmed Bani, Razvan Patriche, Deniz Giafer, Yanis Cune, Denis Faragau, Alex Irimia, Nelut Rosu, Serban Alin, Lamine Ghezali
Antrenor: Ovidiu Burcă

Dinamo, la prima înfrângere în amicale

Până acum, „câinii” disputaseră teste de verificare doar cu formații de „C”, contabilizând două victorii și două egaluri: Păulești (0-0), Plopeni (1-1), CS Blejoi (5-0), Muscelul Câmpulung Elite (3-0). „Câinii” mai au programate două amicale până la reluarea ligii secunde. Cu Farul, pe 11 februarie, și cu FC Brașov, o săptămână mai târziu.

După reluarea sezonului, Dinamo va mai juca 3 meciuri în sezonul regulat: Unirea Constanța (a), Șelimbăr (d) și Poli Timișoara (a). „Câinii” sunt pe locul 8 în Liga 2, cu 24 de puncte în 16 etape. Locul 6, ultimul care duce în play-off e ocupat de Gloria Buzău (26 de puncte).

VIDEO Vlad Iacob, administratorul special al lui Dinamo, detalii de ultim moment despre situația „câinilor”