Andrei Ivan, descătușat! Secretul golului care a deblocat derby-ul și o dedicație specială: „Pentru ei am jucat”

+27 Foto
Andrei Ivan / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de Andrei Petrescu, Valentin David (video)  —  sâmbătă, 11 februarie 2023

Andrei Ivan, 26 de ani, eroul Universității Craiova din derby-ul cu CFR Cluj (2-0), în care a înscris o „dublă” de efect, a vorbit despre victoria care îi readuce pe alb-albaștri în lupta pentru titlu, dar și despre meritele tehnicianului Eugen Neagoe.

„A fost un meci bun reușit de echipa noastră. N-am mai făcut greșeli, s-a văzut și în teren. A fost o primă repriză în care ambele echipe au avut ocazii, apoi am marcat în repriza a doua și am luat toate cele trei puncte.

Am lucrat încă de la antrenamente faza de la primul gol, cu Cîmpanu așezându-mi mingea. Chiar ne-a ieșit de două ori la antrenamentul de dimineață”.

Andrei Ivan: „Am jucat pentru Universitatea, pentru suporteri și pentru familiile noastre”

>

„Nu ne-a ieșit nimic cu Botoșani și Farul, chiar dacă la Constanța puteam scoate un egal. Contează că ne-am motivat și am reușit să câștigăm astăzi. E un campionat strâns, echipele sunt foarte apropiate. E un drum foarte lung pentru toate echipele.

Mister Neagoe a făcut foarte multe schimbări față de meciul cu Farul, iar cei pe care i-a băgat au intrat bine în joc, mă refer la Markovic, la Cîmpanu.

Am jucat pentru Universitatea, pentru suporteri și pentru familiile noastre”, a spus Ivan, la Orange Sport.

Jucătorul meciului e Andrei Ivan. Știe să provoace dezechilibru, are o relație foarte bună cu antrenorul, am văzut că s-au îmbrățișat după primul gol. Trece printr-un moment foarte bun.

- Ilie Dumitrescu despre Andrei Ivan, la „Digi Sport Special”

Cum a înscris Andrei Ivan împotriva CFR-ului

• 1-0 ('67): Cîmpanu îi așază balonul lui Ivan, iar „nouarul” Craiovei îl învinge pe Scuffet printr-un șut în forță, ușor deviat;
  • 2-0 ('86): Crețu trece în viteză pe lângă Cvek, scoate în centru la Andrei Ivan, care înscrie superb, din întoarcere.

FOTO / Imagini spectaculoase din derby-ul CSU Craiova - CFR Cluj 2-0