FC Voluntari - FCSB 1-2 » Edjouma îi readuce pe roș-albaștri pe podium! Supergolul lui Lopes nu a salvat gazdele

+20 Foto
FC Voluntari - FCSB // foto: Raed Krishan, GSP

Articol de Raed Krishan (foto), Vlad Nedelea, Andrei Petrescu, Valentin David (video)  —  duminică, 12 februarie 2023

FCSB a câștigat la Voluntari în etapa 25 din Liga 1, scor 2-1, și a revenit pe podium.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 10. Centrare Darius Olaru din lovitură liberă, reluare cu capul a lui Andrea Compagno, pe lângă poarta vegheată de Mihai Popa.

Compagno a amenințat poarta gazdelor și în minutul 17, cu o reluare din alunecare, de pe 6 metri, la capătul unei centrări a lui Cordea.

Doar un minut mai târziu, a venit rândul lui Edjouma să iasă la rampă. Radunovic a centrat din stânga, l-a găsit pe Edjouma în careu, dar francezul a trimis puțin pe lângă!

Cea mai mare șansă a roș-albaștrilor din prima jumătate de oră a venit în minutul 27, când Adrian Șut a încercat poarta lui Popa cu o execuție de la marginea careului. Mingea a trecut milimetric pe lângă bară!

Damașcan a dat replica un minut mai târziu, după ce l-a depășit pe Joonas Tamm în tușă și pe Iulian Cristea în careul advers. Moldoveanul a șutat în bară!

FCSB a învins-o pe FC Voluntari și a revenit pe podium în Liga 1

Tabela a fost deblocată în minutul 45. Darius Olaru a centrat din banda stângă, Florinel Coman a deviat pe spate, iar Edjouma a finalizat cu capul.

Același Edjouma a dublat avantajul oaspeților în minutul 79, când a înscris golul 2 cu un șut din careul advers, deviat de Matricardi în propria poartă.

A fost golul a securizat cele 3 puncte pentru FCSB. Marcelo Lopes a redus din diferență în minutul 90 cu un eurogol, dar nu a fost suficient pentru echipa lui Ciobotariu.

FCSB a ajuns astfel la 47 de puncte și a revenit pe podium, la 5 puncte sub liderul Farul și 3 sub CFR Cluj.

FC Voluntari, cu 4 înfrângeri consecutive, rămâne pe locul 11, cu 26 de puncte.

FINAL » FC Voluntari - FCSB 1-2

FC Voluntari - FCSB, echipe de start:

FC VOLUNTARI (3-4-3): M. Popa - Matricardi, Paz, Armaș (cpt.) - Ricardinho, Răduț, Meleke, Al. Vlad - Rață, Marcelo Lopes, Damașcan
REZERVE: J. Fernandez - Aliji, Cr. Costin, Andreș, Helder Tavares, Voican, Nemec, Florea, Merloi
ABSENT: Droppa (accidentat), Dumiter (fără drept de joc)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FCSB (4-3-3): Târnovanu - Sorescu, I. Cristea, Tamm, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru (cpt.) - Cordea, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad - Crețu, Haruț, Miculescu, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu
ABSENȚI: Oct. Popescu (suspendat), Panțîru (accidentat), Ov. Popescu (nerefăcut), Dawa (învoit)
ANTRENOR: Mihai Pintilii

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) / Arbitru VAR: Barbu Marian (Făgăraş), Arbitru AVAR: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)

VIDEO de la Voluntari: spectacol făcut de suporterii gazdelor