Universitatea Cluj - Retrospectiva sezonului 2007-2008

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Universitatea Cluj nu a rezistat in primul liga decat un sezon. Ei au incheiat campionatul printr-o infrangere in fata rivalei CFR care a castigat titlu pe “I.Moina”.
Cea mai buna clasare: locul 12 in etapa 1.
Cea mai slaba clasare: 23 de runde clujenii au ocupat ultima pozitie. Doar in primele 2 etape ei s-au situat deasupra liniei care le asigura ramanerea in prima divizie. Incepand cu 19 august 2007 ei au oscilat intre locurile 17 si 18. “Studentii” nu si-au indeplinit baremul , ei urmand a pleca anul viitor in Liga a II-a cu un handicap de 2 pct.
Pozitia pe care s-au clasat cele mai multe etape consecutiv: 18 – 12 runde (et 9 – et 20 inclusiv).
In clasamentul meciurilor de acasa U.Cluj ocupa pozitia a 17-a cu 15 pct. Steaua, Otelul si Craiova sunt echipele care au plecat fara punct de pe stadionul “Ion Moina”. Alaturi de Farul si Mioveni ocupa prima pozitie in ceea ce priveste numarul de egaluri realizate pe teren propriu. 11 este nunarul remizelor realizate in cele 34 de etape, clujenii fiind intrecuti doar de U.Urziceni.
In 19 partide adversarii au castigat toate punctele - doar UTA a contabilizat mai multe meciuri pierdute.
4 este numarul total de victorii – cele mai putine din prima divizie. Un singur succes a obtinut in deplasare – et.20 cu Rapid 2-1.
Cea mai categorica victorie: 2-0 cu U.Craiova in et.28. De mentionat ca in cele 4 intalniri pe care au reusit sa le castige “studentii” au marcat cate 2 goluri.
Infrangerea cea mai categorica: 0-4 in Ghencea - runda 29.

In clasamentul primelor 17 etape U. ocupa pozitia a – 18-a (17 – 1 – 7 – 9 10 p.) iar in cel al partidelor din retur clujenii se claseaza pe locul 16 (17 – 3 – 4 – 10 – 13p.).
3 antrenori au stat pe banca Universitatii: A.Falub, Gh.Multescu, Alpar Meszaros
GOLURI MARCATE: 32 din care 20 acasa si 12 in deplasare; 18 prima repriza – 14 repriza a doua; 2 din penalty. 12 este numarul partidelor in care nu a marcat.De mentionat ca in numarul maxim de goluri marcate intr-un meci a fost de 2 goluri.
GOLURI PRIMITE: 58 din care 25 acasa si 33 in deplasare. 21 in prima repriza; 4 din penalty; 5 autogoluri. Este echipa cu cea mai slaba aparare.
64300 este cifra aproximativa de spectatori care au asistat la meciurile de acasa ale U.Cluj.