Liga Campionilor

Borussia Dortmund - Chelsea 1-0 » Adeyemi aduce victoria nemților în optimile Ligii Campionilor după un gol senzațional

+16 Foto
Dortmund - Chelsea/ foto: Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 15 February 2023

Borussia Dormund s-a impus în fața lui Chelsea (1-0), în turul „optimilor” Champions League. Returul are loc pe 7 martie.

Borussia și Chelsea au oferit un meci spectaculos, cu un ritm alert și cu ocazii de gol la ambele porți. În minutul 17, Chelsea a marcat, dar golul a fost anulat pentru că Thiago Silva a atins mingea cu mâna.

Până la pauză, cele două echipe s-au întrecut în ocazii. Haller (27) și Adeyemi (33) au trecut pe lângă șansa deschiderii scorului, în timp ce Joao Felix (38) a trimis mingea în bară.

După două ocazii ratate de Chelsea, Borussia a dat lovitura în minutul 63. Karim Adayemi a deschis scorul după o acțiune spectaculoasă. A primit o minge la 70 de metri de poarta lui Chelsea și a plecat într-o cursă solitară. Atacantul l-a depășit în viteză pe Enzo Fernandez, la driblat pe Kepa și a trimis în poartă goală.

Până la final, Chelsea a ratat o ocazie uriașă. În minutul 78, Koulibaly a șutat violent de la 11 metri, Kobel a scăpat mingea, dar Emre Can a intervenit salvator, scoțând mingea de pe linia porții.

FINAL » Borussia Dortmund - Chelsea 1-0

Borussia Dortmund - Chelsea, echipele de start:

Borussia: Koberl - Wolf, Suel, Schlotterbeck, Guerreiro - Can - Adeyemi, Bellingham, Ozcan, Brandt - Haller
Rezerve: Meyer, Bynoe-Gittens, Coulibally, Dahoud, Hummels, Malen, Meunier, Modeste, Reus, Reyna, Rothe, Ryerson
Antrenor: Edi Terzic

Chelsea: Kepa - James, Koulibaly, Thiago Silva, Chilwell - Loftus-Cheek, Enzo Fernandez - Ziyech, Joao Felix, Mudryk - Havretz
Rezerve: Bettinelli, Bergstrom, Azpilicueta, Chukwuemeka, Cucurella, Fofana, Gallagher, Hall, Kovacic, Mount, Zakaria
Antrenor: Graham Potter

Stadion: Signal Iduna Park