Nationala

Gafă antologică în România - Ungaria » Gol marcat de o „tricoloră” din terenul propriu

Naționala de fotbal feminin a României a câștigat cu Ungaria, scor 2-1, într-un meci amical disputat în Cipru/ foto FRF.ro

Articol de Adrian Duţă  —  joi, 16 februarie 2023

Naționala de fotbal feminin a României a câștigat cu Ungaria, scor 2-1, într-un meci amical disputat în Cipru.

Echipa pregătită de Cristi Dulca se află în cantonament, acolo unde va mai disputa alte două meciuri, împotriva Croației (19 februarie) și Finlandei (22 februarie)

În prima partidă, „tricolorele” au câștigat cu Ungaria, după ce au fost conduse cu 0-1. Golul de 1-1 a fost marcat de Olivia Oprea. Ea a șutat din propria jumătate de teren, mingea a căzut în fața portarului Pongracz, apoi a sărit-o pe jucătoarea maghiară și a intrat în poartă.

>
  • sursa video: frf.ro

România, victorie cu Ungaria la fotbal feminin

Pentru Ungaria deschisese scorul Szabo, în minutul 16. Oprea a egalat tot în prima repriză ('32), iar golul decisiv a venit în repriza secundă.

Vătafu a punctat în minutul 50 și a adus victoria echipei lui Cristi Dulca.

ROMÂNIA: 12. Ceasar – 5. Meluță, 2. Oprea, 15. Goder, 13. Gered – 4. Bortan (cpt) (19. Ambrus 86), 8. Vătafu (14. Herczeg 71) – 7. Vlădulescu (17. Bistrian 46), 10. Ciolacu, 20. Carp (16. Bălăceanu 71) – 9. Rus (18. Bâtea 71)
Rezerve: 1. Salamon, 23. Boandă – 3. Tunoaia, 11. Kis, 21. Ienovan, 22. Marcu, 24. Tătar
Selecționer: Cristian Dulca

Lotul României pentru cantonamentul din Cipru

• PORTARISzidonia Salamon (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Lavinia Boandă (F.C. Lumezzane / Italia), Camelia Ceasar (AS Roma / Italia);
  • FUNDAȘIOlivia Oprea (Alhama CF / Spania), Anita Kis (Haladás-Viktoria FC / Ungaria), Claudia Bistrian (ASD Apulia Trani / Italia), Teodora Meluță (Politehnica Timișoara), Brigitta Goder (Haladás-Viktoria FC / Ungaria), Erika Gered (Diosgyori VTK / Ungaria), Alexandra Tunoaia (Chievo Verona Women / Italia);
  • MIJLOCAȘIMihaela Ciolacu (AS FC Universitatea Cluj), Ioana Bortan (AS FC Universitatea Cluj), Ana Vlădulescu (Haladás-Viktoria FC / Ungaria), Beata Ambrus (FC Kolos Kovalivka / Ucraina), Ioana Bălăceanu (AS FC Universitatea Cluj), Andrea Herczeg (ETO Gyor / Ungaria), Mădălina Tătar (Racing Power FC / Portugalia), Ștefania Vătafu (RSC Anderlecht / Belgia);
  • ATACANȚIBianca Ienovan (Politehnica Timișoara), Laura Rus (ASD Apulia Trani / Italia), Cristina Carp (BSC Young Boys / Elveția), Carmen Marcu (AS FC Universitatea Cluj), Mara Bâtea (AS FC Universitatea Cluj).