Hermannstadt - UTA Arad 0-0 » Egal spectaculos la Sibiu » Cum arată clasamentul ACUM

Articol de David Marinescu  —  sâmbătă, 18 februarie 2023

Hermannstadt și UTA Arad au remizat, 0-0, într-un meci din etapa a 26-a din Liga 1.

Partida a avut un ritm alert, jucătorii ambelor echipe întrecându-se în ocazii. După ratarea celor de la UTA, prin Rareș Pop (7), Hermansntadt a punctat în minutul 13, dar golul lui Cornel Ene a fost anulat, corect, pentru ofsaid. Până la pauză, UTA a mai amenințat poarte gazdelor de două ori, prin Ubbink (18) și Benzar (21).

În minutul 61, Opruț și Paraschiv au fost blocați în careu de fundașii arădeni, iar după 10 minute, la poarta adversă, Letica a blocat excelent șutul lui Ubbink. Ultimele 10 minute au adus ocazii la ambele porți.

Petrișor Petrescu (84) a tras pe lângă poartă arădenilor, de la marginea careului, iar Letica a intervenit salvator (88), scoțând de sub bara șutul de la 11 metri al lui Willie.

După acest egal, Hermannstadt ajunge la 26 de puncte Elevii lui Marius Măldărășanu sunt pe 11, în timp ce UTA este pe 15, cu 24 de puncte.

FINAL » Hermannstadt - UTA Arad 0-0

Hermannstadt - UTA Arad, echipe de start

Hermannstart: Letica – Butean, Ene, Antoche, Opruț – Mion, Biceanu – Balaure, Limaj, Popescu – Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Etienne, Issah, P. Iancu, P.Petrescu, Oroian, Bărbuț, Buhăcianu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA: Balauru – Benzar, Chindriș, Benga, Abeid – Anton, Batha, Ubbink – Roger, Milosevic, R. Pop
Rezerve: Mociu, Vukcevic, Hoxhallari, Dobrescu, Cascini, Otele, Postolachi, Willie, Pașcalău
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)