Puștii lui Răzvan Lucescu, show în derby-ul cu AEK Atena » Atmosferă fabuloasă la Salonic

Răzvan Lucescu încă speră să câștige un nou titlu cu PAOK Salonic. Foto: Imago

Articol de Adrian Jitea  —  duminică, 19 februarie 2023

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, a învins-o AEK Atena, scor 2-0, în derby-ul rundei cu numărul 23 din prima ligă a Greciei.

Într-o atmosferă senzațională, torțe aprinse din primul până în ultimul minut, Răzvan Lucescu a dus seria invincibilității la 17 partide.

Tinerii lui PAOK, spectacol în meciul cu AEK Atena

Narey a deschis scorul în minutul 14, cu un șut de la marginea careului, dar adevăratul erou al acțiunii a fost Giannis Konstantelias (19 ani). Acesta a pasat dintr-o poziție inediat, culcat pe gazon.

Un alt tânăr de 19 ani, Konstantinos Koulierakis, a stabilit rezultatul final, o lovitură de cap din 6 metri.

Cu victoria de astăzi, PAOK a ajuns la 47 de puncte. Ocupă poziția a 4-a, dar la doar 7 puncte în spatele liderului Panathinaikos.

FINAL » PAOK Salonic - AEK Atena 2-0

VIDEO. Cum a sărbătorit galeria lui PAOK golul de 1-0

PAOK Salonic - AEK Atena, echipele de start:

PAOK: Kotarski - Sastre, Ingasson, Koulierakis, Rafa - Augusto, Dantas - Narey, Konstantelias, Zivkovic - Oliveira
Antrenor: Răzvan Lucescu

AEK Atena: Athanasiadis - Rota, Vida, Moukoudi, Hajsafi - Szymanski - Amrabat, Jonsson, Pineda - Garcia, Araujo
Antrenor: Matias Almeyda

AEK Atena: Athanasiadis - Rota, Vida, Moukoudi, Hajsafi - Amrabat, Szymanski, Pineda - Garcia, Jonsson, Araujo