Handbal

CE UMILINȚĂ! Rapid, eliminată din Cupă de rivala CSM București după un meci incredibil » Campioana a condus cu 6 goluri, apoi n-a marcat jumătate de repriză!

+18 Foto

Articol de Raed Krishan (foto), Adrian Jitea, Andrei Petrescu, Iosif Popescu (video)  —  luni, 20 februarie 2023

CSM București a învins-o clar pe Rapid, scor 31-24 și s-a calificat în „sferturile” Cupei României la handbal feminin.

Nici al 14-lea meci direct contra lui CSM nu a fost cu noroc pentru giuleștence. Carlos Viver se declara optimist înaintea disputei, iar debutul înfruntării din Polivalentă, în fața a peste 3.500 de spectatori, i-a dat speranțe.

CSM București, revenire de senzație în derby-ul cu Rapid

Cu Diana Ciucă în formă maximă, Rapid a condus cu inclusiv 6 goluri în prima repriză, 13-7. Artnzen și Omoregie au dat startul revenirii lui CSM, cea din urmă forțată doar pe faza de atac după două eliminări rapide. „Tigroaicele” au strâns diferența până în pauză, scor 13-14.

Partea secundă a avut o desfășurare neverosimilă. Giuleștencele au marcat la prima fază, apoi au avut o perioadă de 13 minute de „secetă”. Davidsen a scos tot și a semănat neîncrederea în brațele campioanelor.

VIDEO. Înjurată de galeria Rapidului, Neagu s-a răzbunat

>

Neagu, înjurată grosolan pe durata primei reprize, s-a răzbunat cu 6 goluri și a contribuit la calificarea în „sferturile” Cupei României.

Pentru CSM continuă sezonul de vis. E lider detașat în „Liga Florilor” și a mers direct în „sferturile” Ligii Campionilor.

FINAL » CSM București - Rapid 31-24

CSM București s-a impus, scor 31-24!
min. 58: Încă un gol de la 7 metri pentru Polman. 29-23
min. 58: Omoregie marchează iar pe o repunere-fulger de la centrul terenului. 29-22
min. 57: Polman aruncă direct în vinclu. 27-21
min. 56: Artnzen ajunge la 8 goluri. 26-19
min. 55: Kapitanovic prinde o aruncare ușoară, Ostase marchează pe contraatac. 25-19
min. 54: Polman transformă o aruncare de la 7 metri. 25-18
min. 52: Omoregie ajunge și ea la borna celor 6 goluri. 24-17
min. 50: Neagu se înalță superb și marchează al 6-lea gol din meci. 23-16
min. 49: Alexandra Badea aruncă în Davidsen. Rapid irosește un atac în superioritate numerică. 22-16

min. 48: Adi Vasile cere timp de odihnă. 22-16
min. 46: În sfârșit! Gutierrez întrerupe „seceta” campioanei. 21-16
min. 44: Rapid ratează și de la 7 metri! 13 minute fără gol marcat. 21-15
min. 43: Davidsen ghicește o tentativă de lob. 20-15
min. 42: Omoregie profită de dezorganizarea din tabăra Rapidului și înscrie din preajma propriului semicerc. 20-15
min. 41: Au trecut 10 minute de la ultimul gol al Rapidului. 18-15
min. 37: Carlos Viver cere time-out imediat după reușita lui Neagu. CSM București are un parțial de 5-0! 18-15
min. 36: Davidsen apără o aruncare de la 7 metri. Omoregie înscrie și o aduce pe CSM București în avantaj. 16-15
min. 34: Arntzen aduce egalarea pentru CSM București. 15-15
A început repriza secundă!

Rapid conduce cu 14-13 la pauză!
min. 30: Arntzen profită de superioritatea numerică. 13-14
min. 29: Succesivă superbă a lui CSM București, finalizată de Dindiligan. 12-14
min. 27: Neagu depășește două adversare și rămâne singură cu Ciucă. 11-14
min. 23: Contraatac în doi purtat de Neagu și Omoregie. Interul stânga înscrie. 9-13
min. 22: Neagu aruncă slab, Buceschi marchează pe contraatac. 7-13
min. 21: Kanor sparge zidul defensiv al „tigroaicelor”. 7-12
min. 19: Ciucă o blochează pe Dindiligan! 5-10
min. 18: CSM atacă fără portar, pierde mingea, iar Buceschi înscrie din propria jumătate. 5-10
min. 17: Carlos Viver cere și el time-out. 5-8
min. 16: Arntzen înscrie din nou. 5-8
min. 15: Buceschi încearcă un lob de la 7 metri, dar e ghicită de portar. 4-7
min. 13: Adi Vasile cere time-out. 4-6
min. 12: Kanor punctează pe contraatac. 4-6
min. 12: Neagu aruncă devastator. Buceschi răspunde cu o aruncare de la centrul terenului. 4-5
min. 11: Alexandra Badea, execuție perfectă dintr-un meci unghi închis. 3-4
min. 11: Omoregie suferă a doua eliminare din meci. 3-3
min. 10: Ostase ratează dintr-o poziție ideală, doar bară. 3-3
min. 7: Omoregie pătrunde și înscrie lejer. Oamenii continuă să vină la meci. Aproximativ 3.500 de spectatori sunt în acest moment. 3-2
min. 6: Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri. 2-2
min. 5: Fraga Fernandez deschide scorul! Artnzen răspunde prompt. 1-1
min. 4: Neagu aruncă pe lângă poartă. Tabela încă nu a fost deblocată. 0-0
min. 1: Davidsen are o primă intervenție senzațională. 0-0
A început partida. Aproximativ 3.000 de spectatori sunt prezenți în sala Polivalentă din București.