Barcelona pierde și cu Almeria, după ce a fost eliminată de United din Europa League » Clasamentul din La Liga

+9 Foto
Almeria - Barcelona / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de Remus Dinu  —  Sunday, 26 February 2023

Barcelona, abia eliminată de Manchester United din Europa League, a pierdut și în La Liga, 0-1 în deplasarea cu Almeria. Din nou fără mai mulți oameni de bază, catalanii au fost de nerecunoscut, însă păstrează un avans liniștitor față de Real Madrid.

Surprinzătorul eșec suferit de Barcelona s-a produs pe terenul echipei care, până la startul rundei, se afla pe o poziție retrogradabilă. Dar Almeria s-a „metamorfozat”, a făcut cel mai bun meci al sezonului și a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive din campionat. Golul victoriei a fost adus de atacantul El Bilal Toure, în minutul 24.

Barça a avut 70 de minute la dispoziție pentru a schimba tabela, dar fie a ratat din poziții incredibile, fie s-a izbit de „barajul” defensiv al gazdelor.

În ciuda înfrângerii, Barcelona are un avans mai mult decât confortabil față de Real Madrid. Catalanii sunt la șapte puncte de marea rivală, pe care se pregătesc s-o înfrunte în semifinalele Copa del Rey, pe 2 martie, pe „Bernabeu”.

7.50era cota oferită de casele de pariuri pentru un triumf al Almeriei în fața catalanilor